نمایشگاه قرآن در خانه فرهنگ ایران در راولپندی برپا شد

قرآن کريم,سازمان فرهنگ و ارتباطات

به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان، هفته قرآنی و نمایشگاه فرهنگی، هنری و علمی قرآن در خانه فرهنگ ایران در راولپندی پاکستان برپا شده و به مدت یک هفته پذیرای علاقمندان به قرآن است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این نمایشگاه که با همکاری خانه فرهنگ ایران در راولپندی، رایزنی فرهنگی ایران در پاکستان (اسلام‌آباد)، مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان، مؤسسه فرهنگی منهاج القرآن و با حضور آثاری از هنرمندان دانشکده ملی هنری راولپندی، شورای هنری راولپندی، گالری هنری ساحر، انجمن هنرمندان داک شارت و تعدادی از هنرمندان قرآنی کشور برپا شده، نسخه‌های نادر و نایاب قرآن کریم، نسخه‌های خطی و نفیس قرآن کریم، ترجمه‌های زبان‌های محلی و بین‌المللی، تفاسیری از مذاهب مختلف اسلامی، کتب و مقالاتی که در زمینه‌های مختلف علوم قرآنی نوشته شده‌اند، نرم‌افزارها و منابع صوتی تصویری قرآنی، هنرهای دستی قرآنی، تابلوهای هنر خطاطی قرآن، بنرهای سبک زندگی قرآنی و همچنین پوسترهای حضور هنر قرآنی در آثار معماری و دیگر آثار هنری ایران به نمایش گذاشته شده است.

در افتتاحیه این نمایشگاه که با حضور جمعی از هنرمندان، دانشمندان و قاریان قرآن و علاقمندان قرآن و با پوشش خبری و رسانه‌ای شبکه‌های رادیو تلویزیونی و نشریات پاکستان برگزار شد، محمد اسلم شاهین، یکی از مسئولین آکادمی قرآت قرآن النعمیه و معاون رییس تحریک منهاج‌القرآن بخش علمای اسلام‌آباد در سخنرانی خود گفت: این نمایشگاه قرآن، قلب و روح ما را معطر و روشن کرده و ایمانمان را شاداب کرده است.

وی در ادامه با بیان این‌که «قرآن کتابی است که از طریق آن خداوند انسان را مخاطب خود قرار داده است» قرآن را معجزه‌ای دانست که تا قیامت هیچ تغییر و تحریفی در آن راه ندارد.

محمداسلم شاهین افزود: ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن است و در قرآن، روزه این ماه به ما فرض شده و خداوند جزای روزه را نفس خود قرار داده است.

وی همچنین ضلالت و مشکلات مسلمانان جهان امروزی را دوری و غفلت از قرآن کریم دانست.

محمد اکبری، مسئول نمایندگی فرهنگی ایران در راولپندی هم در سخنانی به تشریح اهداف برگزاری نمایشگاه قرآن کریم پرداخت و مطالبی در خصوص نیاز جامعه بشری امروز به رویکرد قرآنی و توجه به زندگی قرآنی بیان کرد.

وی گفت: برخلاف نگاه برخی از مسلمانان در کشورهای مختلف و از جمله کشورهای اسلامی که قرآن کریم را در حد مجلس‌گردانی مجالس مردگان تقلیل داده‌اند و این نگاه از سوی بسیاری از دشمنان اسلام نیز تقویت می‌شود، قرآن کریم کتاب زندگانی و زنده‌پروری است و لازم است که سبک زندگی مسلمانان از آن اقتباس شود.

وابسته فرهنگی کشورمان در راولپندی، سوره «حمد» را که ام‌الکتاب و فاتحه‌الکتاب نیز خوانده شده است و همه معارف قرآنی را شامل می‌شود را نمونه روشنی از نگاه قرآنی به زندگی انسان دانست که از بسم الله آن تا پایان سوره، هر کلمه و جزء آن بخشی از زندگی انسان را هدایت‌گری می‌کند.

اکبری با اظهار این نکته که خداوند متعال انسان را موظف کرده تا سوره «حمد» را روزانه در پنج نوبت نماز قرائت کند، گفت: تنظیم سبک زندگی بر اساس تعالیم الهی، قرآنی و نبوی از خواسته‌های قرآن است که همه مسلمانان باید به آن توجه کنند تا بتوانند خود را در مسیر صراط مستقیم الهی قرار دهند.

بر اساس این گزاش، در کنار نمایشگاه قرآن، کرسی تلاوت قرآن کریم نیز همه روزه برپاست و هر روز قاریان قرآن کریم و علاقمندان به قرآن از آن فیض می‌برند.

همچنین لوح فشرده تلاوت قرآن و فایل صوتی وصیت نامه امام خمینی (ره) به زبان اردو و یک نسخه قرآن جیبی، به عنوان هدیه یادگاری رمضان به شرکت‌کنندگان این کرسی قرآنی اهدا می‌شود.

ضیافت قرآن کریم در ارزروم ترکیه برگزار شد

به همت وابستگی فرهنگی ایران در ارزروم ترکیه و با همکاری شهرداری ارزروم، ضیافت قرآن کریم در این شهر با تلاوت حامد ولی‌زاده، قاری ممتاز کشورمان برگزار شد.

در این برنامه قرآنی که در مرکز شهر ارزروم و در فضای باز برگزار شد، بیش از هزاران نفر از مردم مسلمان و روزه‌دار شرکت کردند.

این مراسم که با صدای روح‌نواز قاری بین‌المللی و برجسته کشورمان، حامد ولی‌زاده، سماوات را به میهمانی زمینیان فراخوانده بود با استقبال بی‌نظیر مردم شهر ارزروم همراه شد.

همچنین این مراسم به صورت زنده از شبکه‌های محلی برای مردم استان ارزروم پخش شد.

در پایان مراسم شهردار ارزروم به رسم یادبود هدیه‌ای را به حامد ولی‌زاده، نفر اول مسابقات دانشجویان و نفر دوم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم اهدا کرد.

برگزاری دوره‌های تربیت مربی قرآن در اوگاندا

همزمان با آغاز هفته قرآنی در اوگاندا، به همت رایزنی فرهنگی ایران در این کشور، دوره‌های تربیت مربی قرآن کریم برای خواهران و برادران آغاز شد.

این دوره‌ها که تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت، به منظور تربیت مربیان قرآن کریم، برای طلاب بومی اوگاندا در دو مکان مختلف برگزار می‌شود.

در پایان هر دوره، علاوه بر اهدای جوایز به نفرات برتر در هر گروه، برای کسانی که حدنصاب نمره لازم را کسب کنند، گواهی تدریس قرآن صادر خواهد شد.

در حال حاضر این دوره زیر نظر حجت‌الاسلام نادری، استاد اعزامی از مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است.

کلاس‌های بانوان در مدرسه حضرت سکینه و کلاس آقایان در محل مؤسسه اسلامی بلال در حال برگزاری است.

انتهای پیام

کد N874397