درخواست نخست وزیر انگلیس از شبکه بی.بی.سی. درباره داعش

ایرنا نوشت:

دیوید کامرون' نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه از گویندگان شبکه ‘بی بی سی' خواست تا به جای استفاده از واژه ‘دولت اسلامی' در اشاره به گروه تروریستی داعش، از مخفف انگلیسی آن یعنی ‘ای اس ای اس' (ISIS) استفاده کنند.
به گزارش ایرنا، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه در گفت وگو با شبکه 4 رادیو ‘بی بی سی' ضمن ابراز ناراحتی در استفاده از عبارت ‘دولت اسلامی' برای اشاره به داعش، گفت که این مساله سبب می شود که به این فرقه سمی اعتبار زیادی داده شود و به موجب آن نیز جوانان انگلیسی از راه به در شوند.
وی گفت: امیدوارم ‘بی بی سی' از واژه ‘دولت اسلامی' استفاده نکند، چون آنها حقیقتا یک دولت اسلامی نیستند.
کامرون ادامه داد: آنها رژیمی وحشی هستند که از دین اسلام منحرف شدند و بسیاری از مسلمانان که به این برنامه گوش می کنند و هر بار این واژه را می شنوند، واکنش نشان می دهند.
وی افزود: جنگ علیه این گروه تروریستی چالش نسل امروز است و ما باید هرگونه که می توانیم با آن مبارزه کنیم.
کامرون همچنین با اشاره به سفر 'تراز می ' وزیر کشور انگلیس به تونس و مذاکراتش با مقامات این کشور گفت: دولت تلاش اش را می کند تا در اسرع وقت خانواده های انگلیسی را از وضعیت بستگانشان در تونس مطلع سازد.
نخست وزیر انگلیس خاطر نشان ساخت: من می دانم که این موضوع زمان برده است، اما اینها مسائل دشواری است که ما باید به درستی انجام دهیم.
کامرون همچنین پس از برگزاری چهارمین نشست اضطراری کابینه انگلیس موسوم به 'کبری' از زمان وقوع حادثه تروریستی در تونس، در گفت وگویی خبری، افزود: داعش یک تهدید جدی علیه غرب به شمار می آید و اعضای آن در عراق و سوریه توطئه حملات وحشتناک تروریستی در خاک انگلیس را برنامه ریزی کرده اند .
کامرون شکست گروه تروریستی داعش را ممکن اما نیازمند زمان توصیف کرد و گفت: جنگ علیه این گروه یک 'مبارزه مربوط به نسل ما ' شمرده می شود.
نخست وزیر انگلیس در بخشی دیگر از سخنانش، گفت: واکنش به تهدیدات داعش باید در برگیرنده طیف وسیعی از پاسخ ها ازجمله ادامه حملات هوایی علیه آن باشد.
کامرون در پاسخ به این سووال آیا برای مبارزه با گروه داعش نیاز به اعزام نیروهای زمینی به منطقه هست یا نه،؟ گفت: راهبرد کنونی ما ایجاد و تقویت ارتش های محلی است. این بسیار راحت تر است که یک کشور را مورد هجوم قرار داد. این آسانتر و سریع تر صورت می گیرد اما دارای عواقبی است.
وی همچنین گفت قرار است یک هواپیمای نظامی انگلیس برای تخلیه انگلیسی های زخمی و کشته شده در جریان حادثه تروریستی تونس، به این کشور اعزام شود.
در همین حال به گزارش منابع انگلیسی، 'ترزا می ' وزیر کشور انگلیس در یک کنفرانس خبری با همتایان تونسی، فرانسوی و آلمانی خود در شهر سوسه تونس بر لزوم اتحاد برای شکست تروریسم تأکید کرد.
وزیر کشور انگلیس گفت: آنچه در جمعه گذشته در اینجا رخ داد، حرکتی نفرت انگیز، همراه با بی رحمی بود. چگونه ممکن است مکانی با این زیبایی و سرزنده به صحنه ای با چنین وحشیگری، قساوت و ویرانی تبدیل شود.
وی اضافه کرد: ما با مقامات تونسی امروز (دوشنبه ) نشستی سازنده داشتیم که نشان دهنده عزم و اراده ما برای مقابله با این اندیشه منحرف و گمراه، که عامل این همه تلفات و خسارات است، بود. ما بسیار روشن می گوییم که تروریست ها پیروز نخواهند شد.
وزیر کشور انگلیس افزود: برای همکاری با یکدیگر به منظور شکست دادن تروریست ها، متحد خواهیم بود. ما همچنین با هدف تلاش برای حفاظت از ارزش های خود، با یکدیگر متحد هستیم.
بر اساس گزارش منابع انگلیسی در جریان حمله تروریستی در تونس، بیش از 30 شهروند انگلیس کشته شده اند و این درح الی است که مقامات این کشور تاکنون مرگ 15 نفر را تایید کرده اند .
معاون وزیر خارجه انگلیس روز شنبه گذشته با تایید کشته شدن حداقل 15 انگلیسی درحادثه تروریستی تونس گفته بود که ممکن است شمار تلفات شهروندان این کشور، افزایش یابد.
در حادثه تروریستی در هتل «امپریال مرحبا» در سواحل سوسه تونس که یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری این کشور شمرده می شود دستکم 38 نفر کشته و 36 مجروج برجای گذاشته است.
این مهمترین حمله تروریستی علیه مردم انگلیس از زمان حمله بمبگذاری لندن در هفتم جولای سال 2005 میلادی به شمار می آید.

4949

کد N873698