رییس کمیسیون اروپا؛

مقامات دولت یونان باید مردم را از خطرات خروج از اتحادیه مطلع کنند

سیاسی

رئیس کمیسیون اروپا امروز گفت که مسئولین دولت یونان باید مردم این کشور را درباره خطرات خروج از اتحادیه اروپا مطلع کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، رئیس کمیسیون اروپا امروز گفت که مسئولین دولت یونان باید مردم این کشور را درباره خطرات خروج از اتحادیه اروپا مطلع کنند.

«ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اروپا امروز اعلام کرد: خروج یونان از اتحادیه اروپا خطرناک است و مقامات دولت این کشور باید در این خصوص مردم را مطلع کنند.

وی ادامه داد: یونان هنوز جزئی از اتحادیه اروپا است. ما همه از یک خانواده هستیم؛ لذا طرفین نباید بگذارند تا یکدیگر شکست را تجربه کنند. اکنون لحظه بیان واقعیت توسط دولتمردان یونان به مردم این کشور فرا رسیده است.

وی با اشاره به همه پرسی یونان درباره برنامه نجات اقتصادی افزود: رأی نه در این همه پرسی دارای تبعات فاجعه باری بوده و به مفهوم نه گفتن به اروپا خواهد بود.

یونان تا فردا سه شنبه فرصت دارد تا وضعیت بدهی خود را مشخص کند. یونان در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار به اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی بدهکار است و ناتوانی آتن در بازپرداخت بدهی خود موجب بروز تنش هایی در اتحادیه اروپا شده تا جائیکه بحث جدا شدن یونان از حوزه یورو مطرح شده است.

در همین رابطه به پیشنهاد نخست وزیر یونان قرار است در تاریخ پنجم ماه آتی میلادی مردم یونان با شرکت در یک همه پرسی در مورد وضعیت آتی کشورشان تصمیم بگیرند. نخست‌وزیر یونان خواستار آن شده بود که سیاست‌های ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی به رأی شهروندان کشور گذاشته شود.

صندوق بین‌المللی پول، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا تنها در صورت پذیرفتن شروطی مشخص حاضر به ادامه کمک مالی به یونان هستند، از جمله صرفه‌جویی و اصلاح ساختارهای اقتصادی. این کشور باید تا روز سه‌شنبه (۳۰ ژوئن / ۹ تیر) یکی از اقساط خود بالغ بر ۶ / ۱ میلیارد یورو را به صندوق بین‌المللی پول بازپرداخت کند.

یونان از جمله اولین کشورهای اروپایی بود که بواسطه بحران مالی گرفتار شد اما به رغم اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی و دریافت وام های بین المللی هنوز نتوانسته بر مشکلات خود چیره شود.