رئیس ستاد ارتش ترکیه دولت این کشور را تهدید کرد

ایرنا نوشت:

 پایگاه اینترنتی روزنامه سوزجو روز دوشنبه اعلام کرد: در صورت اصرار دولت آنکارا به مداخله نظامی در سوریه، نجدت اوزل رییس ستاد ارتش ترکیه استعفاء خواهد کرد.

در پی طرح ادعاهای مبنی بر احتمال ورود ارتش ترکیه به خاک سوریه، روزنامه سوزجو که مطالبی در مخالفت با دولت آنکارا منتشر می کند، نوشت: در حالی که سناریوهای مختلف برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آنکارا مطرح می شود، ادعای ورود نیروهای زمینی ارتش ترکیه به خاک سوریه و تشکیل یک کمربند امنیتی 90 کیلومتری در داخل خاک آن کشور، نگاهها را معطوف ستاد ارتش ترکیه کرده است.

سوزجو افزود: مساله ورود نیروهای ارتش ترکیه به خاک سوریه قبل از انتخابات عمومی این کشور مطرح شده بود، ولی نجدت اوزل رییس ستاد ارتش ترکیه به بهانه بیماری، مانع از طرح این مساله شد.

به نوشته پایگاه خبری این روزنامه، اما پس از انتخابات عمومی ترکیه که در 17 خرداد برگزار شد، دولت کنونی آنکارا که در اختیار حزب عدالت و توسعه است، مجددا این مساله را مطرح کرده است.

سوزجو با اشاره به اینکه دوران خدمت اوزل 30 آگوست به پایان خواهد رسید، افزود: وی خواستار تصمیم گیری رییس جدید ستاد ارتش ترکیه در این زمینه است و در صورتی که فشارهای دولت آنکارا به وی افزایش یابد، اوزل از سمت خود استعفاء خواهد کرد.

اوزل در ماههای گذشته با عنوان درمان به مدت سه هفته مرخصی استعلاجی گرفته بود.

مساله گرفتن مرخصی استعلاجی یک رییس ستاد ارتش امری بی سابقه در ترکیه بود و مطبوعات در آن زمان از بروز اختلاف نظر بین وی و مسوولان دولت آنکارا در مورد سوریه خبر داده بودند.

دولت ترکیه که به همراه عربستان و قطر از حامیان اصلی گروه های تروریستی فعال در سوریه است، در هفته های اخیر از شکست های این گروهها از نیروهای کرد و ارتش سوریه نگران شده است .

52261

کد N873094