ظریف وین را به مقصد تهران ترک کرد

تسنیم نوشت:

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "محمد جواد طریف" هتل محل مذاکرات را ترک کرد.

ساعاتی پیش مسئول امور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده کشورمان گفت: وزرای خارجه دو کشور ایران و آمریکا پس از دیدارهای خود، دستورالعمل‌های لازم در خصوص چگونگی ادامه کار روی متن و جزئیات آن را به تیم‌های خود دادند.
به‌گفته وی، در عین حال دکتر ظریف مطابق با برنامه از پیش تعیین شده، امشب ــ یک‌شنبه‌شب ــ به تهران عزیمت کرده و پس از یک روز حضور در تهران به وین باز خواهد گشت. در عین حال، تیم مذاکراتی به‌ریاست معاونین در وین حضور داشته و روند کار روی متن دنبال خواهد شد.
وی افزود: همچنین، همان‌طور که از قبل گفته شده بود که ممکن است در صورت نیاز به وقت بیشتر برای کار روی متن توافق، مذاکرات پس از مهلت دهم تیر نیز ادامه یابد اکنون با توجه به اینکه هنوز کارهای بسیاری وجود دارد، هیئت‌ها پس از روز 10 تیر نیز در وین باقی مانده و به مذاکرات برای دستیابی به یک توافق جامع خوب ادامه خواهند داد. تأکید می‌شود همچنان هیچ اراده‌ای و هیچ بحثی در خصوص تمدید بلندمدت‌تر مذاکرات وجود ندارد.
سه روز تا پایان ضرب‌الاجل هسته‌ای 9 تیر باقی مانده و مذاکرات تدوین متن توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 با فشردگی ادامه دارد.
در حالیکه دیپلمات‌ها در سطوح مختلف به چکش‌کاری اختلافات برای دستیابی به یک حد وسط ادامه می‌دهند محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، وین را امشب ترک می‌کند تا تهران را در جریان آخرین تحولات مذاکرات قرار دهد. ظریف فردا بار دیگر به تهران باز می‌گردد.
تمدید دستکم چند روزه مذاکرات قطعی است و در روزهای آتی مذاکره‌کنندگان گفتگوها درباره مواد اختلافی چون چگونگی رفع تحریم‌ها، PMD یا همان ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، تحقیق و توسعه هسته‌ای در کشورمان و برخی موارد گفتگو خواهد کرد تا ببینند آیا می‌توانند به توافقی درباره این موضوعات دست یابند یا به زمان بیشتری نیاز است.

5252

کد N872448