مخالفت ارتش ترکیه با درخواست دولت برای مداخله در سوریه

تسنیم نوشت:

منابع رسمی در ترکیه اعلام کردند دولت این کشور مایل به مداخله فعالانه تر ارتش برای حمایت از شورشیان سوری است ولی ارتش ترکیه با چنین اقدامی مخالف است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری آلمان، منابعی رسمی اعلام کردند دولت ترکیه مایل است ارتش برای حمایت از ارتش آزاد سوریه در برابر دولت سوریه و نیروهای کرد و شورشی‌های مستقر در خاک سوریه، فعالانه‌تر عمل کند ولی ارتش ترکیه با چنین اقدامی مخالف است. در حالی که ترکیه به سمت تشکیل دولت ائتلافی جدید پیش می رود، ارتش به دنبال وقت کشی است.
این منابع که خواستند نامشان فاش نشود به روزنامه حریت گفتند پشتیبانی فعالانه که دولت احمد داود اوغلو به دنبال دریافت آن از ارتش ترکیه است شامل حملات توپخانه ای طولانی مدت (نه فقط به عنوان حرکتی انتقام جویانه) به مواضع گروه داعش در سوریه و اجرای عملیات هوایی و ورود نیروی زمینی به سوریه برای تامین امنیت نوار مرزی با ترکیه است. یکی از این منابع به لزوم جلوگیری از وقوع درگیری های بیشتر بین داعش و نیروهای کرد به فرماندهی حزب اتحاد دموکراتیک اشاره کرد تا اتحاد دموکراتیک نتواند کنترل کامل نوار مرزی سوریه با ترکیه را به دست بگیرد و منطقه ای امن در سوریه برای جلوگیری از ورود موج جدید آوارگان به ترکیه ایجاد شود.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ژنرال نجدت اوزیل رئیس ستاد ارتش ترکیه اجرای دستور دولت ترکیه با امضای داود اوغلو را به تاخیر انداخت و حقوق بین الملل و مسائل سیاسی و نامعلوم بودن واکنش های بشار اسد رئیس جمهور سوریه و متحدان آن یعنی روسیه و ایران و همچنین آمریکا را بهانه کرد.
دولت ترکیه برای متقاعد کردن ارتش به قبول طرح هایش در حال مذاکره است. شایان ذکر است ترکیه در ائتلاف بین المللی و عربی به فرماندهی آمریکا که با داعش در عراق و سوریه مقابله می کند مشارکت ندارد و پیوستن به این ائتلاف را به تحقق چهار شرط مشروط کرده است که شامل ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه، ایجاد منطقه امن، آموزش مخالفان سوری و مسلح کردن آنها، و اجرای عملیات ضد نظام سوریه می شود.

4949

کد N871245