مخالفت آمریکا با طرح دعوی علیه اسرائیل در دیوان کیفری بین‌المللی

سیاسی

کاخ سفید ضمن اعلام مخالفت خود با طرح شکایت علیه رژیم صهیونیستی در دیوان کیفری بین‌المللی، تاکید کرد که تلاش‌های طرف فلسطینی برای متهم کردن اسرائیل به جنایات جنگی نتایج معکوسی خواهد داشت.

کاخ سفید ضمن اعلام مخالفت خود با طرح شکایت علیه رژیم صهیونیستی در دیوان کیفری بین‌المللی، تاکید کرد که تلاش‌های طرف فلسطینی برای متهم کردن اسرائیل به جنایات جنگی نتایج معکوسی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، دولت فلسطین شکایت خود علیه رژیم صهیونیستی را تنظیم و روز پنجشنبه به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه کرده است. آلستر باسکی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: واشنگتن به وضوح اعلام کرده که با اقدامات ضد اسرائیلی در دیوانکیفری بین المللی مخالف است چراکه طرح این شکایت نتایج معکوسی برای فلسطینی‌ها خواهد داشت.

این اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در حالی مطرح شده است که این کشور عضو دیوان کیفری بین‌المللی نیست.

فاتو بن سودا، دادستان دیوان کیفری در ژانویه اقدامات اولیه با هدف بررسی و جمع آوری اطلاعات و مدارک لازم برای به جریان انداختن پرونده‌ای درباره جنایت جنگی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه در جنگ تابستان سال 2014 را آغازکرد.

پرونده‌ای که طرف فلسطینی به دادگاه ارائه کرد به دو مساله جنایات جنگی احتمالی این رژیم در جنگ سال 2014 غزه و نیز مساله شهرک‌سازی‌ها در مناطق اشغالی کرانه باختری اشاره دارد.

طرح شکایت در راستای اقدامات سیاسی و حقوقی است که طرف فلسطینی با هدف محاکمه رژیم صهیونیستی در نهادهای بین‌المللی آغاز کرده است. این رژیم منشور دیوان کیفری بین‌المللی را امضا نکرده اما فلسطین در اوایل ماه آوریل به عضویت رسمی دادگاه درآمده و می‌تواند علیه اسرائیل اقامه دعوی کند.

سه روز پس از آنکه سازمان ملل در گزارشی به جنایات صورت گرفته در جگ 2014 پرداخت، مقامات فلسطینی مدارک خود را علیه رژیم صهیونیستی به این دادگاه ارائه کردند.

ابتدای ماه جاری میلادی نیز محمود عباس، رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین مدارک و اسنادی را به دیوان کیفری ارائه کرد که امکان آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی از 13 ژوئن 2014 در فلسطین را فراهم کرد.

انتهای پیام

کد N869214