ادامه درگیری میان داعش و کرد‌ها در کوبانی/ نفوذ داعش به شهر حسکه سوریه

سیاسی

پس از ورود تعداد از اعضای داعش به شهر مرزی کوبانی، از شمال سوریه خبر می‌رسد که این گروه وارد بخش‌هایی از شهر حسکه نیز شده است و درگیری‌ها در این دو شهر ادامه دارد.

پس از ورود تعداد از اعضای داعش به شهر مرزی کوبانی، از شمال سوریه خبر می‌رسد که این گروه وارد بخش‌هایی از شهر حسکه نیز شده است و درگیری‌ها در این دو شهر ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه الجزیره، تعدادی از عناصر داعش که روز پنجشنبه توانسته بودند خود را به ورودی‌های شهر کوبانی (عین العرب) در مرز ترکیه و سوریه برسانند، همچنان در بخش‌هایی از شهر در حال مقاومت هستند و درگیری‌های شدید میان آنها و نیروهای کرد ادامه دارد.

بنابر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه در این درگیری‌ها که از بامداد پنجشنبه آغاز شده نزدیک به 50 تن که بیشتر آنها غیرنظامی هستند کشته شدند و ده‌ها زخمی نیز به بیمارستان‌های ترکیه منتقل شده‌اند.

به گفته ریدور خلیل، سخنگوی نیروهای مدافع خلق کرد در کوبانی، تحقیقات اولیه کردها نشان می‌دهد که عناصر داعش با لباس اعضای ارتش آزاد سوریه که با کردها همپیمان است توانسته‌اند خود را به کوبانی برسانند و در بخش‌هایی از شهر موضع بگیرند.

کردها همچنین دولت ترکیه را متهم می‌کنند که به اعضای داعش اجازه داده تا از طریق خاک ترکیه وارد سوریه شوند و به انجام عملیات در شهر کوبانی بپردازند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه درگیری‌ها در چند محله کوبانی میان نیروهای کرد و اعضای داعش ادامه دارد که این امر باعث وارد آمدن تلفاتی به ویژه به غیرنظامیان شهر شده است.

گفته می‌شود نیروهای داعش در بخش‌هایی از کوبانی محاصره شده‌اند و تعدادی از اعضای این گروه در درگیری‌ها کشته شده‌اند و برخی نیز با عملیات انتحاری به مقابله با نیرو‌های کرد پرداخته‌اند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در پی این حادثه از جامعه جهانی و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش خواسته است تا به کمک‌های خود به نیروهای کرد ادامه دهند و مانع گسترش تحرکات داعش در مناطق کردنشین شوند.

از سوی دیگر پایگاه‌های افراط گرای نزدیک به داعش مدعی شدند که این گروه توانسته بخش‌هایی از شهر حسکه، مرکز استانی به همین نام در شمال شهر سوریه که به طور مشترک توسط کردها و ارتش سوریه اداره می‌شود را به دست بگیرد.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که نیروهای داعش توانسته‌اند وارد منطقه النشوه و الشریعه حسکه شوند و تلویزیون رسمی سوریه نیز در خبری فوری و با تایید ضمنی این گزارش‌ها اعلام کرد که نیروهای داعش ساکنان این دو منطقه را مجبور کرده‌اند که از منطقه فرار کنند.

این چهارمین حمله داعش به شهر حسکه از ماه گذشته میلادی محسوب می‌شود که مناطق تحت نفوذ نیروهای دولتی سوریه در شهر حسکه را هدف قرار داده است.

داعش تلاش دارد براساس استراتژی مشهور خود جبهه‌های جنگ را گسترش دهد تا با این کار فشار بر دیگر جبهه‌ها علیه خود را بکاهد. این گروه به تازگی در استان رقه که مرکز خلافت خودخوانده آنها تلقی می‌شود و در مجاورت حسکه قرار دارد متحمل شکست‌های سنگینی از کردها شده است.

انتهای پیام

کد N869161