آمریکا همکاری با شیعیان عراق علیه داعش را تکذیب کرد

سیاسی

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) خبر منتشر شده درباره استفاده مشترک نظامیان این کشور از یک پایگاه نظامی در عراق با گروه های داوطلب شیعه عراقی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، پنتاگون اعلام کرده که هر چند برخی گروه های شیعه در پایگاهی که اخیرا آمریکا ۴۵۰ نیرو به آن اعزام کرده وجود دارند اما هیچ نوع همکاری میان آنها وجود ندارد. 

بلومبرگ روز سه شنبه در گزارشی نوشته بود: نظامیان آمریکایی و نیروهای داوطلب شیعه عراقی به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر می شوند؛ این نزدیکی به حدی رسیده که حتی آنها از یک پایگاه مشترک استفاده می کنند.

بلومبرگ در ادامه مدعی شد: این نزدیک شدن در حالی است که ایران از این گرووه های شبه نظامی برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه و کمک به حکومت بشار اسد استفاده می کند. 

بر اساس این گزارش، دو مقام عالی دولت آمریکا با تائید همکاری نزدیک نظامیان آمریکایی و شبه نظامیان شیعه عراقی اعلام کرده اند که آنها در حال استفاده مشترک از پایگاه نظامی «تقدم» در الانبار هستند.

پایگاه تقدم همان پایگاهی است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، دستور اعزام ۴۵۰ نظامی آمریکایی را به آن صادر کرده است. وظیفه این نظامیان آمریکایی کمک به نیروهای بومی عراق برای مبارزه با داعش است. 

در این میان برخی از مقامات دولت آمریکا از این نکته نگران هستند که استفاده مشترک از یک پایگاه نظامی ممکن است برای نظامیان آمریکایی خطرناک باشد. در همین رابطه سرویس های اطلاعاتی آمریکا مدعی شده اند که برخی از گروه های شیعه حاضر در پایگاه تقدم در حال جاسوسی از فعالیت های نظامیان آمریکایی در این پایگاه هستند.