برای توضیح درباره اسناد ویکی لیکس؛

فرانسه سفیر آمریکا در پاریس را احضار کرد

سیاسی

خبر جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از رؤسای جمهور فرانسه واکنش کاخ الیزه را در پی داشت و موجب بازخواست سفیر آمریکا در پاریس شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ای. بی. سی نیوز، «جین هارتلی» سفیر آمریکا در پاریس برای ارایه توضیح پیرامون اتهام جاسوسی واشنگتن از رؤسای جمهور فرانسه به وزارت خارجه این کشور احضار شد.

در این رابطه، «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه، امروز بعد از ظهر جلسه ای با هارتلی خواهد داشت تا با وی درباره اسنادی که سایت افشاگر ویکی لیکس دیروز سه شنبه منتشر کرد گفتگو کند.

براساس اسناد فوق محرمانه ای که ویکی لیکس منتشر کرده آژانس امنیت ملی آمریکا ارتباطات و مکالمات فرانسوا اولاند (از سال ۲۰۱۲ تاکنون)، نیکلا سارکوزی (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲) و ژاک شیراک (۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷) را هدف جاسوسی خود قرار داده است.

کاخ الیزه نیز در واکنش به این موضوع با صدور بیانیه ای اعلام کرد: فرانسه هیچ اقدامی را که تهدیدی برای امنیت این کشور به شمار رود تحمل نخواهد کرد.

این بیانیه به وعده های سال ۲۰۱۳ واشنگتن مبنی بر عدم جاسوسی از رهبران فرانسه اشاره کرده و بر ضرورت عمل به تعهداتی که رهبران آمریکا در این زمینه دارند، تاکید می کند.

بیانیه کاخ الیزه در حالی صادر شد که ساعاتی پیش از آن «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه با اعضای شورای دفاعی متشکل از وزرای بلند پایه کابینه و رؤسای سرویس های امنیتی کشور دیدار داشت.