حمایت آمریکایی‌های ایرانی‌تبار از توافق هسته‌ای با ایران

سیاسی

اتحادیه روابط عمومی آمریکایی‌های ایرانی‌تبار (PAAIA) گزارش خود را درباره نگرش آمریکایی‌ها به مذاکرات هسته‌ای و هم‌چنین روابط ایران و آمریکا منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در این گزارش آمده است: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد هم آمریکایی‌های ایرانی تبار و هم خود رأی دهندگان آمریکایی از دست‌یابی به توافق‌نامه هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، حدود دو سوم (64 درصد) آمریکایی‌های ایرانی‌تبار از دست‌یابی به چارچوب توافق‌نامه هسته‌ای با ایران با هدف محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران حمایت کردند. هشت نفر از هر 10 نفر نیز اعلام کردند باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در برگزاری مذاکرات هسته‌ای با ایران اقدامات تأثیرگذاری انجام داده است.

در مجموع، این نظرسنجی از حمایت جمعی اکثر شهروندان آمریکایی از دست‌یابی به توافق نامه هسته‌ای با ایران حکایت دارد.

با این حال، 49 درصد از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار و 52 درصد از خود آمریکایی‌ها بر این باورند که توافق‌نامه هسته‌ای باید به تصویب کنگره آمریکا برسد.

بیش از دو سوم آمریکایی‌های ایرانی‌تبار (68 درصد) می‌گویند تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران مشکلات بسیاری برای خانواده‌ها و دوستان‌شان در ایران به وجود آورده است. از این منظر، هفت نفر از هر 10 نفر از اقدام دولت آمریکا به استثنا قرار دادن ارسال وجوه، ارسال مواد غذایی و دارو و ابزارهای ارتباطات شخصی برای خانواده‌ها در ایران حمایت کردند. سه چهارم شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز از تسهیل در انتقال وجوه از طریق بانکی بین آمریکا و ایران حمایت کردند.

لیلا آستین Leila Austin مدیر اجرایی اتحادیه روابط عمومی آمریکایی‌های ایرانی‌تبار اعلام کرد:« آن چه که ما دریافته‌ایم این است که جامعه آمریکایی‌های ایرانی‌تبار روابط قوی خود را با دوستان و خانواده‌های‌شان در ایران حفظ کرده‌اند و دیدگاه‌های آن‌ها منعکس کننده نگرانی‌های‌شان برای مردم ایران است.»

او هم‌چنین گفت:« آمریکایی‌های ایرانی‌تبار از تلاش‌ها برای حل و فصل صلح‌آمیز بن‌بست هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند و امیدوارند با دست یابی به چنین توافقی زندگی مردم ایران بهبود یابد و این در حالی است که شهروندان آمریکایی در این باره رویکردی محتاطانه‌تر دارند و از موضوعات مرتبط با روابط ایران و آمریکا ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.»

هشت نفر از هر 10 آمریکایی ایرانی‌تبار می‌گویند دست‌یابی به توافق هسته‌ای تأثیرات مثبتی بر روابط ایران و آمریکا و هم‌چنین با غرب خواهد داشت. این در حالی است که حدود دو سوم آن‌ها (66 درصد) احساس می‌کنند دست‌یابی به این توافق سبب بهبود حقوق شخصی و مدنی شهروندان ایرانی خواهد شد.

بیش‌تر آمریکایی‌های ایرانی تبار (55 درصد) در پاسخ به این سوال که چه موضوعاتی بیش از همه بر روابط ایران و آمریکا تأثیرگذار است، اعلام کردند ارتقای حقوق بشر و دموکراسی.

دومین موضوع مهمی که شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی بدان اشاره کردند تکمیل مذاکرات هسته‌ای بود که 40 درصد آن را جزء دو موضوع مهم قلمداد کردند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد احساس اکثر آمریکایی‌ها از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار و ایران مثبت است اما آن‌ها رویکردی مثبت در قبال دولت ایران ندارند.

انتهای پیام

کد N867011