عضو کمیسیون امنیت ملی در نطق میان دستور:

لایحه افزایش حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح در دستورکار دولت

سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به پایین بودن حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح، گفت: وزیر دفاع گفته است دولت لایحه‌ای را در این راستا در دستور کار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی عباسعلی منصوری آرانی،در نطق میان دستور خود ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات تمامی مسلمانان جهان، از سرافراز رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مدیر شبکه معارف، مدیر کل صدا و سیمای اصفهان و سازمان اوقاف که مراسم جزء خوانی قرآن کریم را به طور مستقیم از امامزاده هلال آران و بیدگل پخش می کنند، تشکر نمود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل با اشاره به راهبردهای مقام معظم رهبری در عرصه سیاست خارجی گفت: ایشان در بخشی از این راهبردها می‌فرمایند دیپلماسی یک جنگ است و همه دیپلمات‌های دنیا مشغول جنگ هستند. ارزش و تاثیر آن جنگ گاهی از جنگ‌های نظامی کمتر نیست بلکه بیشتر است. با عنایت به این بیانات ما باید در برخی اقداماتی که انجام می‌دهیم تجدید نظر کنیم.

منصوری با بیان اینکه باید از تیم مذاکره کننده حمایت کنیم، گفت: نباید تیم مذاکره کننده تضعیف شوند که این رویکرد مخالف منافع ملی است. بر این اساس برخی حرکت‌ها که در بعضی مجامع و توسط برخی اشخاص انجام می‌شود، مغایر با رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

وی در ادامه با اشاره به اصل ۱۴۷ قانون اساسی در ارتباط با ارتش گفت: طبق این اصل دولت باید در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی ارتش در کارهای امدادی، آموزشی، تولیدی و جهاد سازندگی با رعایت کامل موازین عدل اسلامی استفاده کند، در حدی که به آمادگی رزمی ارتش آسیبی وارد نشود.

نماینده مردم در مجلس نهم ضمن تشکر ازستاد کل نیروهای مسلح که طرح سربازان غایب را در دستور کار خود قرار دادند، گفت: بیش از ۷۰ درصد از سربازان غایب جزو اقشار کم بضاعت هستند،که با قسطی کردن خرید سربازی ‌باید کمک کنیم که این طرح وسیعتر اجرا و قشر بیشتری از افراد بتوانند از طرح خرید سربازی استفاده کنند.

 منصوری با بیان اینکه می‌توان با عنایت به تاکیدات رهبری در مورد تولید ملی طرح دیگری را در دستور کار ستاد کل قرار داد، گفت:ستاد کل می‌تواند با در دستور کار قرار دادن موضوع چابک‌سازی از سربازان در کارهای تولیدی بزرگ و شخصی همچون زمین کشاورزی و حتی کارگاه قالی‌بافی استفاده کنند به طوری که با آنها قرارداد ببندد و از این افراد برای کمک بخش تولید استفاده کنند.

منصوری آرانی با تاکید بر اینکه باید سرباز حرفه‌ای در دستور کار قرار گیرد، گفت: باید از سرباز اجباری فاصله گیریم،تا هم به تولید کمک کنیم و هم با این اقدام بند ۱۴۷ قانون اساسی را عملیاتی کنیم، لذا از ستاد کل نیروهای مسلح درخواست دارم که روی این موضوع تامل بیشتری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس همچنین با بیان این که باید برای ارتقاء حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح و ارتش که بسیاری از آنها جزو طراحان در جنگ، خلبانان و درجه‌داران هستند تلاش کرد، گفت:‌ در حال حاضر حقوق این افراد پایین است که در این رابطه با وزیر دفاع نیز صحبت کردم که ایشان گفتند که دولت لایحه‌ای را در این راستا در دستور کار قرار دارد درخواست ما تسریع در این روند است.

وی گفت: با این اقدام ما می‌توانیم تا حدودی قدردان کسانی که در جنگ بودند باشیم تا آنها به حق و حقوق خود رسیده و حداقل با کسانی که امروز بازنشسته می‌شوند از لحاظ دریافتی یکی شود.

منصوری آرانی همچنین با تاکید بر لزوم بهبود وضعیت بازنشستگان آموزش و پرورش خواستار اجرای تمهیداتی برای بهبود وضعیت کشور شد و گفت: با جلوگیری از پارتی‌بازی، فساد اداری و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و غیر ضروری در کنار حمایت از تولید داخل می‌توان شاهد تغییری در وضعیت کشور و حمایت از تولید داخلی بود.