بروجردی در پاسخ به ایسنا؛

مصوبه هسته‌ای مجلس پشتوانه جدیدی برای تیم مذاکره ایجاد کرد

مذاكرات ايران و گروه 1 5

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مصوبه امروز مجلس در طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای گفت که این مصوبه پشتوانه جدیدی برای تیم مذاکره کننده ایجاد کرده است .

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، علاء الدین بروجردی در حاشیه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که چرا لزوم تصویب توافق نهایی در این طرح به صراحت قید نشده گفت: دو اصل مهم قانون اساسی صریحا این موضوع را عنوان کرده و چون بنا به اختصار بود و این موضوع در قانون اساسی به شکل صریح آمده نیاز به تصویب مجدد در این طرح نبود.

وی افزود: بر اساس اصول قانون اساسی کلیه مقاوله نامه‌ها و موافقت‌نامه باید به تصویب مجلس برسد. این بدین معنی است که (توافق نهایی به مجلس ) می‌آید. در واقع ما اضافه بر این که خودمان در این جا این را تصویب کردیم دو اصل مهم قانون اساسی مشعر به این مساله را هم آوردیم. بنابراین به نظر من اقدام مضاعفی در جهت الزام اجرایی شدن قانون اساسی بود.

وی درباره‌ی مخالفت مجید انصاری معاون پارلمانی دولت نیز گفت: البته ایشان صحبتی نکردند. برخی همکاران هم در مجلس نظرات و پیشنهاداتی داشتند اما به لحاظ این که قرار شد سخن واحدی داشته باشیم آنها هم پذیرفتند و حق این بود که نماینده دولت هم همراهی می‌کرد.

بروجردی یادآور شد: وقتی ایشان (رییس مجلس) از همکاران خودشان در مجلس که جزو حقوق قطعی و قانونی‌شان است صحبت کنند درخواست کردند صحبتی وجود نداشته باشد به لحاظ این که یکپارچگی را به نمایش بگذاریم طبیعتا نماینده دولت هم باید همراهی می‌کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره‌ی تاثیر این مصوبه و روند مذاکرات نیز خاطر نشان کرد:‌ من فکر می‌کنم پشتوانه جدیدی برای تیم مذاکره کننده ایجاد شد. اضافه بر این که خطوط قرمز توسط شورای عالی امنیت ملی به آنها ابلاغ شده و آنها موظفند آن را اجرا کنند. امروز مجلس هم به کمک آنها آمد تا طرف مقابل بداند مساله بسیار جدی است.

بروجردی در پایان در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد طرح اولیه موجب بسته شدن دست مذاکره کنندگان می‌شد خاطر نشان کرد: به خاطر همین اصلاحاتی انجام شد که دست کسی بسته نباشد.

انتهای پیام

کد N866368