آخرین خبرها از روند مذاکرات هسته ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5

هیات های کارشناسی ایران و ۱+5 کار را در وین دنبال می کنند و وزیران خارجه نیز در زمان مقتضی به مذاکرات می پیوندند.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز دوشنبه در جلسه مشترک محمد جواد ظریف با وزیران خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس و نماینده عالی اتحادیه اروپایی آخرین روند مذاکرات هسته ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در سفری یک روزه به لوکزامبورگ با همتایان اروپایی خود در گروه ۱+5 و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

ظریف پس از این دیدارها به تهران بازگشت. این دیدارها در حالی انجام شد که تا ضرب الاجل ۱۰ تیر ۱۰ روز باقی مانده است و مذاکره کنندگان ایران از کندی کار خبر می دهند و دو طرف تمدید سه الی چهار روزه را محتمل می دانند.

در مذاکرات ظریف با وزیران خارجه سه کشور اروپایی و فدریکا موگرینی توافق شد که هیات های کارشناسی طرفین با جدیت کار را در وین دنبال کرده و در زمان مقتضی وزرای خارجه نیز به مذاکرات وین بپیوندند.

وزیر خارجه کشورمان با وزیران خارجه سه کشور اروپایی و نماینده عالی اتحادیه اروپا به طور جداگانه نیز ملاقات کرد. در این ملاقات ها درباره موضوع هسته ای، مسائل دو جانبه و منطقه ای گفت و گو شد.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از ورود به لوکزامبورگ گفته بود: همه طرف‌های مذاکره‌کننده از زیاده‌خواهی و ادعاهای خارج از چارچوب‌های بین‌المللی خودداری کنند تا دستیابی به توافق ممکن شود.

محمد جواد ظریف درباره روند نگارش متن توافقنامه نهایی هسته‌ای با اشاره به تلاش تیم مذاکره کننده ایران بعد از گفت‌وگوهای لوزان گفت: همچنان اختلافاتی باقی مانده است که برخی فنی و برخی هم سیاسی است. با این حال تلاش می کنیم در اولین فرصت کار را به اتمام برسانیم.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با تاکید بر اینکه اهمیت دستیابی به توافق خوب و مناسب بیشتر از چند روز دیر یا زود شدن است به دیدارهای امروز خود در لوکزامبورگ اشاره کرد و گفت: در ملاقات با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه سه کشور آلمان ، فرانسه و انگلیس درباره آخرین وضعیت مذاکرات و چگونگی دستیابی به توافق نهایی و ضرورت اقدام مشترک برای اینکه کار در آینده امکان‌پذیر شود، گفت‌وگو خواهیم کرد.

ظریف افرود: در دیدارهای امروز درباره موضوعات منطقه‌ای از جمله بحران یمن و اوضاع سوریه و افراطی‌گری در منطقه گفت‌وگو خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N866042