در گفت‌وگوی تفصیلی با الشرق الاوسط؛

پترائوس: نیروهای مردمی بغداد را نجات دادند/به عراق نیروی زمینی نمی‌فرستیم

آمريكا

فرمانده سابق نیروهای مرکزی و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با بیان اینکه کشورهای ائتلاف نیروی زمینی خود را در عراق مستقر نمی‌کنند بر لزوم تشکیل نیروی عربی سنی در خاک سوریه تاکید کرد. وی همچنین اعلام کرد، نیروهای مردمی شیعه در عراق بغداد را نجات دادند اما باید تحت نظارت دولت عراق باشند.

فرمانده سابق نیروهای مرکزی و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با بیان اینکه کشورهای ائتلاف نیروی زمینی خود را در عراق مستقر نمی‌کنند بر لزوم تشکیل نیروی عربی سنی در خاک سوریه تاکید کرد. وی همچنین اعلام کرد، نیروهای مردمی شیعه در عراق بغداد را نجات دادند اما باید تحت نظارت دولت عراق باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوید پترائوس، فرمانده سابق نیروهای مرکزی آمریکا در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط تاکید کرد: آنچه علیه سنی‌های عراق صورت گرفت منجر به ایجاد فضای مناسبی برای رشد تندروی و تروریسم شد. چرا که القاعده در عراق به وجود آمد بعد به سمت سوریه رفت از جنگ داخلی در این کشور استفاده کرد و نیروی خود را بازیافت. بعد دوباره به عراق ابتدا به استان الانبار بعد به نینوا بازگشت.

وی در خصوص ارتش عراق و نیروهای مردمی در این کشور گفت: ما باید برای وحدت عراق و وحدت خاک آن تلاش کنیم و در واقع نیروهای داوطلب شیعه، گارد ملی سنی، ارتش عراق، نیروهای امنیتی یا نیروهای گارد مرزی همه باید تحت سیطره و کنترل دولت عراق باشند. نیروهای داوطلب شیعه بغداد را نجات دادند و باید به این مساله اعتراف کرد اما نیرویی که مناطق را از داعش پاکسازی می‌کند باید در نظر مردم قانونی باشد و نیروهای مردمی شیعه می‌دانند که ساکنان رمادی و موصل که سنی نشین است از آن‌ها استقبال نخواهند کرد.

پترائوس در خصوص استراتژی آمریکا برای از بین بردن داعش گفت: آمریکا و ائتلاف ضد داعش نظارت امنیتی و اطلاعاتی، کمک به آموزش نظامی، برنامه‌های امنیتی مختلف هدف گیری داعش با حملات هوایی، دادن مشاوره و اقدامات دیگر را انجام می‌دهند. ما هرگز نیروهای زمینی در عراق مستقر نخواهیم کرد این ماموریت عراقی‌هاست و اگر ناتوان شدند ما باید منتظر بمانیم تا قدرت خود را بازیابند. ما باید داعش را حالت دفاعی نگهداریم بعد به داعش حمله و رمادی را بازپس بگیریم. از سوی دیگر داعش در وضعیت حمله به سوریه قرار دارد و باید با مرور زمان این مساله را حل کرد اما در حال حاضر ما بر کشور بین النهرین متمرکز هستیم. چرا که هنوز توانایی حفظ وحدت این کشور را داریم و حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به طور علنی پایبندی به آشتی با سنی‌ها و روابط سازنده با کردستان را اعلام کرده است.

وی افزود: کسانی که حرف از تقسیم عراق می‌زنند باید از آن‌ها بپرسم: کجا مرزها را روی نقشه ترسیم می‌کنند و چه کسی این اقدام را انجام می‌دهد؟ چه بر سر میلیون‌ها عراقی در مناطق مجاور می‌آید. کاملا واضح است که نیروهای مردمی باید درخواست دولت را اجابت کنند.

پترائوس گفت: سقوط رمادی ضربه استراتژیک و خسارت استراتژیک بزرگی بود چرا که مشخص شد گزارشاتی که از عقب نشینی و شکست داعش منتشر شد سطحی است.

پترائوس در خصوص اینکه داعش دیر یا زود دست به عملیاتی در داخل آمریکا می‌زند گفت: داعش به انجام عملیات تروریستی علیه آمریکا، اروپا و شرکایشان در حوزه خلیج فارس اشاره کرده است. حادثه تگزاس را به یاد می‌آورید.

وی در خصوص اینکه آیا اگر آتش بس فوری در اوکراین اجرا نشود، روسیه راه حل وسطی را در خصوص سوریه می‌پذیرد گفت: من این مساله را به دیپلمات‌ها و مشاوران امنیت ملی در کشورهای ذی‌ربط واگذار می‌کنم. همانطور که گفتم بشار اسد نمی‌تواند بخشی از راهکار نهایی سوریه باشد. اما روندهای زیادی برای رسیدن به راه حل نهایی وجود دارد که همگی آنها استقرار نیروها در خاک کشور را می‌طلبد. ائتلاف می‌تواند در جنگ علیه داعش به آن کمک کند. در مرحله‌ای کشورهای ائتلاف در این مساله مشارکت می‌کنند نمی‌توان روسیه را از این مساله دور دانست چرا که اوضاع اوکراین چالش محسوب می‌شود. احتمال مداخله روسیه را نمی‌توان بعید دانست چرا که بر توافقنامه امحای تسلیحات شیمیایی سوریه نظارت داشت.

انتهای پیام

کد N863975