فابیوس: شهرک‌سازی‌های اسرائیل راه حل تشکیل دو کشور را نابود می‌کند

وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد، هر اندازه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی با روند سریع‌تری انجام گیرد، فرصت‌های تحقق راه حل تشکیل دو کشور و دست‌یابی طرفین فلسطینی و صهیونیستی به توافق سازش کم‌رنگ‌تر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که به منظور از سرگیری مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی به منطقه سفر کرده و قرار است به کشورهای مصر، اردن و فلسطین اشغالی برود، در سخنانی در قاهره پس از دیدار با سامح شکری، همتای مصری خود و عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر تصریح کرد که ادامه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی راه حل تشکیل دو کشور را به خطر می‌اندازد.

فابیوس اظهار داشت که ازسرگیری مذاکرات سازش بین طرفین فلسطینی و صهیونیستی امری مهم و ضروری است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، وی در ادامه خاطر نشان کرد، تامین امنیت رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی مساله ای بسیار مهم است اما در مقابل باید حقوق ملت فلسطین نیز رعایت شود و اگر عدالتی در کار نباشد، مسلما تحقق صلح و سازش نیز غیر ممکن خواهد بود. هر اندازه شهرک‌سازی صهیونیستی با روند سریع‌تری انجام گیرد، امکان تشکیل دو کشور نیز کم‌رنگ تر خواهد شد.

وزیر خارجه فرانسه تصریح کرد، در دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی آینده مذاکرات سازش را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

فابیوس خاطر نشان کرد: اگر دست روی دست بگذاریم و کاری انجام ندهیم، ممکن است اوضاع از این بدتر شده و سراسر منطقه را به آتش بکشد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه مصر نیز تاکید کرد که راه حل تشکیل دو کشور در شرایط کنونی تنها عامل امیدوار کننده برای برقراری صلح و آرامش در منطقه است. وی نسبت به اوضاع حاکم بر مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرد.

فابیوس امروز (یک‌شنبه) به اردن سفر می کند و پس از آن نیز راهی رام الله، قدس و تل‌آویو می‌شود. این چهارمین سفر وی به منطقه از سال 2012 به منظور ارائه طرح ها و راهکارهای پیشنهادی فرانسه برای پیشبرد مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی تحت نظارت بین‌المللی و طبق یک جدول زمانی معین است.

انتهای پیام

کد N863494