از سر گیری همکاری های سه جانبه بین قدرتهای اقتصادی آسیا

سیاسی

رهبران سه قدرت آسیای شرقی قرار است علیرغم خصومت های به جا مانده از جنگ جهانی دوم، بعد از سه سال با هدف از سرگیری همکاری و تامین منافع مشترک با یکدیگر دیدار داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رهبران سه کشور آسیایی چین، ژاپن و کره جنوبی قرار است اولین نشست سه جانبه خود طی سه سال گذشته را برگزار کنند. به این ترتیب، انتظار می رود در حاشیه این نشست، توکیو و سئول بعد از مدت ها با یکدیگر به طور رو در رو وارد مذاکره شوند.

این نشست به منزله آغازی دوباره برای همکاری بین سه قدرت اقتصادی آسیای شرقی است که در پی اختلافات مرزی و امتناع توکیو از پذیرش اتهام جنایات جنگی از سال ۲۰۱۲ به حال تعلیق درآمده است.

این دیدار سه جانبه احتمالا بین ماه های سپتامبر تا نوامبر سال میلادی جاری در سئول برگزار خواهد شد.

یکی از مشکلات عمده ای که مانع از بهبود روابط بین سئول – توکیو می شود امتناع «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن از پذیرش نقش توکیو در پایمال کردن حق زنان کره ای و واداشتن آنها به بردگی جنسی طی جنگ جهانی دوم است. لاینحل ماندن این پرونده مانع بزرگی برای ادامه همکاریهای امنیتی بین این دو کشور است که هر دو از متحدان منطقه ای آمریکا محسوب شده و تلاش می کنند تا علاوه بر مقابله با تهدیدهای احتمالی کره شمالی در برابر قدرتی مثل پکن هم قد علم کنند.

از سوی دیگر رابطه توکیو – پکن هم بنا به دلایل نسبتا مشابه با تنش هایی روبرو است. اینبار علاوه بر خصومت های به جا مانده از جنگ جهانی دوم، اختلافات ارضی در دریای چین شرقی هم مزید بر علت شده و به درگیری های دیپلماتیک بین دو کشور دامن می زند.

لازم به یادآوری است که توکیو از زمان روی کار آمدن شینزوآبه در سال ۲۰۱۲ حالت تدافعی تری را نسبت به گذشته اتخاذ کرده و خواهان سهم بیشتری در صحنه رقابت منطقه ای است و همین امر موجب شده تا کشورهای همسایه از امکان سلطه جویی نظامی ژاپن بیم داشته باشند.

با این حال، «فومیو کیشیدا»  وزیر امور خارجه ژاپن، درسخنرانی روز شنبه خود سعی کرد تا به کشورهای همسایه این اطمینان را بدهد که توکیو راه صلح و ثبات را می پیماید.

وی در این باره گفت: ما مسیر یک کشور دوستدار صلح را پیموده ایم و نسبت به رویدادهای گذشته احساس ندامت می کنیم. به حفظ صلح پایبند بوده و هرگز قصد جنگ افروزی نداریم.