دوره پارلمان کنونی افغانستان تمدید شد

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پارلمان فعلی این کشور تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی به کار خود ادامه خواهد داد.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پارلمان فعلی این کشور تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی به کار خود ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بر اساس قانون اساسی افغانستان، قرار بود دوره کنونی مجلس نمایندگان این کشور، روز اول سرطان (تیر) امسال به پایان برسد اما انتخابات دوره آینده مجلس تا به حال برگزار نشده است.

قانون اساسی افغانستان زمان برگزاری انتخابات را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از اول سرطان پیش‌بینی کرده است.

به گزارش بی.بی.سی ریاست جمهوری افغانستان در یک بیانیه گفته است که تصمیم به ادامه کار مجلس نمایندگان تا زمان اعلام نتایج انتخابات دور بعدی، "با تاسی از احکام صریح قانون اساسی مبنی بر فعالیت مستمر قوای ثلاثه، تداوم قانون‌گذاری و اعمال حاکمیت از سوی نهادهای سیاسی تعریف شده در آن (قانون اساسی)"، گرفته شده است.

در این بیانیه همچنین گفته شده که "مشکلات فنی و مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور"، باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمان افغانستان شده است.

ادامه کار مجلس فعلی افغانستان و مشروعیت قانونی آن در هفته‌های اخیر به بحثی جدی در این کشور تبدیل شده است.

اصلاح نظام انتخاباتی، از جمله مواردی بود که در توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان بر آن تاکید شده اما با وجود گذشت بیش از دو ماه از تشکیل کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفته است.

هفته گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که موضوع ادامه کار دوره فعلی پارلمان، به دادگاه عالی این کشور ارجاع خواهد شد.

در بیانیه ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته شده که تصمیم برای تمدید کار پارلمان فعلی، "با توجه به رویه در موارد قبلی و نظریات ستره محکمه (دادگاه عالی)" گرفته شده است.

پیش از این در سال ۱۳۸۸ و زمانی که انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری افغانستان در زمان با تاخیر برگزار شد، حامد کرزای، رئیس جمهوری وقت این کشور برای مدتی بیشتر از دوره قانونی خود به کار ادامه داد.

در این بیانیه بر تعهد حکومت افغانستان برای تعیین زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان تا یک ماه دیگر، تاکید شده است.

انتهای پیام

کد N862524