روسیه تمایلی به رقابت تسلیحاتی با آمریکا ندارد

روسيه

در پی اظهارات رییس جمهور روسیه مبنی بر تقویت تسلیحات اتمی این کشور، یکی از معاونان وی اعلام کرد: روسیه تمایلی ندارد تا وارد رقابت تسلیحاتی با آمریکا شود.

در پی اظهارات رییس جمهور روسیه مبنی بر تقویت تسلیحات اتمی این کشور، یکی از معاونان وی اعلام کرد: روسیه تمایلی ندارد تا وارد رقابت تسلیحاتی با آمریکا شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، یوری اوشاکوف، معاون سیاست خارجه پوتین در این باره گفت: روسیه تلاش دارد تا با استفاده از برخی ابزارها تنها به تهدیدات احتمالی پاسخ دهد. ما مخالف هرگونه رقابت تسلیحاتی هستیم چراکه این اقدام قابلیت‌های اقتصادی ما را تضعیف می‌کند. ما از اساس با این امر مخالفیم!

اوشاکوف در پاسخ به سوالی درباره احتمال درگیری مستقیم نظامی بین روسیه و غرب از اظهارنظر خودداری کرد.

این در حالی است که پیش‌تر پوتین با اظهاراتی مبنی بر اضافه شدن بیش از 40 موشک بالستیک قاره‌پیما به تسلیحات اتمی این کشور طی سال جاری، صدای مقامات غربی را در آورد.

پوتین روز سه‌شنبه اعلام کرد: اگر کسی بخشی از مناطق ما را مورد تهدید قرار دهد، به این معنی است که ما نیروهای مسلح مدرن خود را در این مناطق مستقر خواهیم کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به شدت از این اظهارات انتقاد کرد و گفت: هیچ‌کس موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای یارس روسیه را برای بازگشت به شرایط جنگ سرد نمی‌خواهد، موشک‌هایی که در رزمایش روز پیروزی مسکو در 9 مه 2015 نمایش داده شدند.

روسیه و غرب در حال حاضر در بدترین تقابل خود از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قرار دارند و عامل آن نیز درگیری‌ها در اوکراین است.

طی ماه‌های اخیر روسیه به شدت از برنامه آمریکا برای استقرار سلاح‌های سنگین در سیستم هوایی ناتو و کشورهای شرق اروپا انتقاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N861422