در دیدار هیات پارلمانی مکزیک

ظریف برخورد همه جانبه با تروریزم و افراط‌گرایی را خواستار شد

گابریلا کوئباس بارون، رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای مکزیک که در راس هیات پارلمانی در تهران به‌سر می‌برد با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حوزه‌های گسترده و متنوع همکاری‌های دو کشور، از علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت مناسبات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و پارلمانی با مکزیک خبر داد.

او در همین رابطه زمینه‌های همکاری دو کشور در بخش‌های اقتصادی و تجاری را متنوع برشمرد و افزود: صنایع خودروسازی، هوا فضا، محیط زیست، نفت، گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله زمینه‌های همکاری هستند که با تقویت ارتباط بخش‌های خصوصی دو کشور این همکاری‌ها، سرعت بیش‌تری می‌گیرند.

ظریف در ادامه ضمن اشاره به پدیده شوم تروریزم و افراط‌گرایی در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران پیش از این‌ها نسبت به شکل‌گیری و تقویت داعش و افراط‌گرایی در منطقه هشدار داده بود و در همین رابطه در سال 2013 رییس‌جمهوری پیشنهاد «جهان عاری از خشونت و افراط گرایی» را ارائه و این ابتکار طی قطعنامه‌ای در سازمان ملل به تصویب رسید.

وزیر امور خارجه کشورمان ریشه افراط‌گرایی و تروریزم در خاورمیانه را سیاست‌های اشغالگرایانه آمریکا و رژیم صهیونیستی برشمرد و خواستار برخورد همه جانبه در چارچوب همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌یی با پدیده تروریزم و افراط‌گرایی شد.

وی با اشاره به مشکل مشترک ایران و مکزیک در مبارزه با قاچاق مواد مخدر خواستار همکاری، مشورت و تبادل اطلاعات در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تروریزم و جنایات سازمان یافته بین دو کشور شد.

گابریلا کوئباس بارون، رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنا مکزیک نیز در این دیدار تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران برای مکزیک کشوری دوست و مهم است و مکزیک همواره به‌دنبال ارتقاء و تقویت روابط با جمهوری اسلامی است و در همین راستا در نظر داریم همکاری‌های پارلمانی، منطقه‌یی و دوجانبه بین دو کشور را گسترش و ارتقاء بخشیم.

او با اشاره به بحران‌های متعدد منطقه خاورمیانه، تنها راه برون رفت از بحران‌های منطقه‌یی را گفت‌وگو و مذاکره برشمرد و گفت: مکزیک از این رویکرد در مجامع بین‌المللی حمایت می‌کند.

رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای مکزیک، ایران و مکزیک را به‌خاطر موقیعت‌های جغرافیایی ویژه با اهیمت توصیف کرد و بر اهمیت راهبردی تهران تاکید ورزید.

در این دیدار هم‌چنین تعدادی از اعضای هیات مکزیکی نقطه نظرات خویش را در پیرامون مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی ابراز کردند.

انتهای پیام

کد N859553