تدابیر شدید امنیتی در مرز تونس با لیبی

پس از ربوده شدن 10 دیپلمات تونسی از کنسولگری این کشور در طرابلس لیبی، مقامات این کشور تدابیر امنیتی در مرز با لیبی را افزایش دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری بوابه الفجر، این در حالی است که هشدارها نسبت به فعالیت‌های گروه‌های افراطی در لیبی و نیز یک گروه تروریستی در تونس که به تازگی با داعش اعلام بیعت کرده، افزایش یافته است.

پس از حادثه ربوده شدن دیپلمات‌های تونسی در طرابلس، پایتخت لیبی تونسی‌ها نگران آنند که منافع کشورشان از سوی گروه‌های تندرویی که طرابلس را تحت اشغال دارند، مورد هدف واقع شود.

اخیراً آدم‌ربایی‌ها در تونس افزایش یافته و برخی بر این باورند که هدف از این آدم‌ربایی‌ها تحت فشار گذاشتن مقامات تونس برای آزادی ولید قلیب، یکی از رهبران گروه فجر لیبی است که نیروهای امنیتی تونس وی را به اتهام اقدامات تروریستی بازداشت کرده‌اند.

فجر لیبی یکی از گروه‌های شبه نظامی اصلی است که کنترل طرابلس را در دست دارد.

آدم‌ربایی‌ها دوباره این موضوع را مطرح می‌کند که مقامات تونس در مرزهای پرتنش خود با لیبی با خطرات جدی مواجه هستند و هر یک از طرف‌های درگیر در لیبی می‌خواهند کنترل گذرگاه مرزی "راس جدید" میان دو کشور را به دست بگیرند.

فعالیت‌های گروه‌های افراطی در لیبی از جمله داعش، مهم‌ترین و بزرگترین چالش‌هایی هستند که تونس با آنها روبه‌رو است.

مرزهای زمینی تونس با لیبی همواره شاهد فعالیت‌های تجاری وسیعی بوده و نزدیک به 70% ساکنان مناطق مرزی از راه تجارت با کشور لیبی امرار معاش می‌کنند و همچنین حدود یک میلیون لیبیایی در تونس ساکن هستند.

انتهای پیام

کد N859109