فراکسیون اهل تسنن عراق: انقلاب ما علیه شیعیان نیست

سیاسی

فراکسیون اهل تسنن عراق در واکنش به انتقادات اخیر نوری مالکی از اهل سنت تاکید کرد: انقلاب ما علیه حاکمیت عراق و نه علیه شیعیان بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، حیدر الملا، عضو دفتر سیاسی فراکسیون اهل تسنن عراق در بیانیه‌ای با اشاره به دوره نخست‌وزیری نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری کنونی عراق اعلام کرد: ما با سخن معاون رئیس جمهور که می‌گوید حوادث کنونی عراق انقلابی از سوی اهل تسنن است موافقیم ولی این انقلاب نه علیه شیعیان بلکه علیه سیاست‌های "ظالمانه" حاکمیت است.

الملا ادامه داد: ما بارها تاکید کرده‌ایم که سیاست‌هایی چون به حاشیه راندن و دور کردن اشخاص از قدرت و سیاست یک بام و دو هوا، بازداشت‌های بی‌هدف و تحریم‌های عمومی علیه برخی مناطق و استان‌ها منجر به بحران‌های اجتماعی می‌شود و کشور را در شرایطی نامعلوم قرار می‌دهد.

این عضو دفتر سیاسی فراکسیون اهل تسنن عراق با تاکید مجدد بر اینکه "انقلاب اهل تسنن عراق علیه حاکمیت ظالم است و نه علیه دیگر طوایف"، گفت: اهل تسنن در عراق از دو جهت مظلوم‌اند اول اینکه دولت در چند سال اخیر سیاست‌های تند و برنامه ریزی شده‌ای را علیه آنان در پیش گرفته و دوم اینکه پس از خلع سلاح، حاکمیت، آنان را چون لقمه‌ای گوارا در اختیار گروه تروریستی داعش قرار داد.

وی در ادامه از کابینه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق خواست بپذیرد که اولویت عراق رسیدگی به مساله امنیت و پاکسازی عراق از داعش است و این مساله نیز تنها باید از طریق راه‌حل‌های سیاسی، توقف ظلم علیه برخی استان‌ها و در پیش گرفتن شیوه‌ای جدید و عادلانه برای تمامی اقشار جامعه و طوایف صورت گیرد.

دوره هشت ساله نخست‌وزیری مالکی با درگیری‌های سیاسی میان بغداد و اربیل و نیز افزایش اختلافات سیاسی میان گروه‌های شیعه و سنی همراه بوده و درنهایت با بحران امنیتی کنترل داعش بر مناطق وسیعی در استان‌های شمالی، غربی و شرقی به پایان رسید.

پیشتر مالکی در سخنرانی خود در همایش قبایل استان کربلا عنوان داست: ما در موصل شاهد فروپاشی یگان‌های ارتش، فرار فرماندهان و عقب‌نشینی گروه‌های سنی و کرد بودیم. وی افزوده بود: آنچه در حال حاضر عراق شاهد آن است انقلاب طایفه‌ای اهل تسنن علیه شیعیان است.

انتهای پیام

کد N857845