گزارش موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم درباره ارتقای زرادخانه‌های اتمی در جهان

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم امروز (دوشنبه) گزارش داد، با وجود تمایل بین‌المللی برای خلع سلاح اتمی، کشورهای اتمی به ارتقای زرادخانه‌های خود ادامه می‌دهند.

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم امروز (دوشنبه) گزارش داد، با وجود تمایل بین‌المللی برای خلع سلاح اتمی، کشورهای اتمی به ارتقای زرادخانه‌های خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، بین 2010 و 2015 تعداد کلاهک‌های اتمی از 22 هزار و 600 مورد به 15 هزار و 850 مورد کاهش یافت و آمریکا و روسیه در راس این کاهش قرار دارند.

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم با این حال به برنامه‌های پرهزینه مدرن کردن بلندمدت تسلیحات هسته‌ای توسط این دو کشور اشاره کرده که 90 درصد تسلیحات اتمی جهان را در اختیار دارند.

شانون کایل، محقق این موسسه در یک بیانیه گفت: با وجود تمایل بین‌المللی در خلع سلاح اتمی، برنامه‌های مدرن کردن این تسلیحات در کشورهای اتمی رو به افزایش است و هیچ‌یک از این کشورها دست از تسلیحات اتمی خود در آینده‌ای نزدیک برنمی‌دارند.

براساس گزارش موسسه مذکور، سه کشور دیگر دارنده سلاح اتمی که به صورت قانونی معاهده ان.پی.تی را پذیرفته‌اند، چین (260 کلاهک)، فرانسه (300 کلاهک) و بریتانیا (215 کلاهک) هستند که هیچ اعلامی درباره ساخت یا استقرار سیستم‌های جدید تسلیحات اتمی نداشته‌اند. چین البته تنها کشور در میان پنج قدرت اتمی جهان است که افزایش متوسطی در سایز زرادخانه‌های خود دارد.

در حالی که مابقی کشورهای اتمی- هند (90 تا 100 کلاهک) و پاکستان (100 تا 200 کلاهک) و نیز رژیم اسرائیل (80 کلاهک) به طرز قابل ملاحظه‌ای زرادخانه‌های کوچکتری دارند، هند و پاکستان به افزایش ظرفیت زرادخانه‌های خود ادامه می‌دهند و البته اسرائیل موشک‌های بالستیک دوربرد را آزمایش کرده است.

اعتقاد بر این است که کره‌شمالی در حال ساخت شش تا هشت کلاهک است اما این موسسه تحقیقاتی می‌گوید، مسائل فنی مانع از دستیابی این کشور به این فناوری می‌شود.

اطلاعات معتبر درباره زرادخانه‌های اتمی میان کشورهای مختلف متفاوت است ولی آمریکا در راس این فهرست برای شفاف‌سازی قرار دارد در حالی که بریتانیا و فرانسه در ارایه گزارش‌ها مربوط به زرادخانه‌هایشان محدودیت بیشتری دارند و روسیه تاکنون به صورت رسمی چیزی را فاش نکرده است بجز در روابط دوجانبه با آمریکا.

چین نیز کمی درباره زرادخانه اتمی خود به شفاف‌سازی پرداخته و تنها اطلاعاتی که به صورت علنی توسط هند و پاکستان مطرح شده، درباره آزمایش‌های موشکی است.

انتهای پیام

کد N857551