/تحلیل/

آمریکا به بهانه جنگ با داعش دوباره عراق را اشغال کرده است

عراق

آمریکا برای اشغال دوباره عراق با بهانه جنگ علیه گروه تروریستی داعش و ریشه کن سازی این گروه و نیز سیاست تعمیق شکاف‌ها و اختلافات طایفه‌ای وارد این کشور شده و در جدیدترین طرحش برای مقابله با داوطلبان مردمی، یک گروه از نیروهای قبایل اهل تسنن عراق را تشکیل داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبد الباری عطوان، سردبیر روزنامه مستقل "رای الیوم" در تحلیلی نوشت: دولت واشنگتن مجددا قیمومت خود در عراق را از "دریچه" مهار داعش و آماده سازی زمینه برای نابودی این گروه تروریستی اعمال کرده است. تعداد نیروهای آمریکایی فعال در عراق رو به افزایش است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز به تازگی از اعزام 450 کارشناس نظامی دیگر به عراق خبر داد به این ترتیب تعداد نیروهایی که تاکنون به عراق اعزام شده‌اند به حدود 3500 سرباز و کارشناس می‌رسد.

استراتژی جدید آمریکا در عراق بر چند گام استوار است که به طور کلی با تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی در سال 2011 تناقض دارد و می‌توان آن را در چند مورد خلاصه کرد:

یک: آموزش و تجهیز قبایل سنی عراق به اسلحه تحت عنوان مشارکت در نبرد آزادسازی رمادی و سپس موصل برای کمک به ارتش عراق و در نهایت جایگزینی آنان با داوطلبان مردمی که اکثرا شیعه هستند.

دوم: ایجاد پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک عراق؛ ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز آشکارا به این مساله اشاره کرد و گفت: طرح‌های نظامی ما نیازمند افتتاح چندین پایگاه نظامی در نزدیکی خطوط مقدم نبرد با داعش است.

سوم: افزایش مشارکت استراتژیک آمریکا آن نشان می‌دهد که کاخ سفید در ایجاد شکافی بزرگ میان سه بافت اصلی جامعه عراقی یعنی شیعیان، اهل تسنن و کردها و نیز تحریک این طایفه‌ها علیه یکدیگر و راه‌اندازی جنگ طایفه‌ای در کشور موفق بوده است.

آنچه مورد توجه قرار می‌گیرد این است که روابط میان این سه طایفه عراقی دچار تنش شده است و در واقع آنان هیچ‌گونه هماهنگی با یکدیگر ندارند بلکه تنها دشمنی، برخورد و عدم اعتماد وجود دارد و این جو برای آمریکا بسیار مناسب است چراکه با تضعیف این سه گروه، آنان را در نبرد با یکدیگر به حمایت‌ها و کمک‌های نیروهای نظامی خود وابسته کرده است.

وقتی که می‌گوییم دولت آمریکا از گزینه جنگ با داعش برای پیاده کردن طرح خود در عراق بهره می‌برد، بدان معناست که جنگ آمریکا علیه داعش که وارد سال دوم خود شده هیچ نتیجه‌ای ندارد چرا که ما شاهد گسترش نفوذ داعش و عدم فروپاشی آن هستیم و طبق تحقیقات و آمارهای نظامی آمریکا 75% جنگنده‌های آمریکایی که با هدف یورش به مراکز تجمع داعش در عراق به پرواز در می‌آیند بدون پرتاب بمب یا موشکی به آشیانه باز‌می‌گردند چراکه اصلا اهداف مشخصی برای هدف‌گیری وجود نداشته‌ است.

رسانه‌های عراق در گزارش‌های خود پیش از رسانه‌های غربی از تسلط ایران بر تصمیم‌گیری‌ها در عراق خبر‌ می‌دادند اما من می‌گویم واقعیت به صورت جزئی و کلی خلاف این گزارش‌هاست. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به طور کامل تابع نفوذ آمریکا است. وی حاکمیت ملی عراق را به خاطر منافع کاخ سفید رها کرده و در واقع این واشنگتن بود که مانع هرگونه مشارکت داوطلبان مردمی در عملیات آزادسازی رمادی شد و مشاوران نظامی خود را برای تجهیز عشایر عراقی اعزام کرد. بر خلاف آنچه تصور می‌شود این کاخ سفید بود که عنوان عملیات آزادسازی رمادی را از "لبیک یا حسین" به "لبیک یا عراق" تغییر داد و به شدت با العبادی به خاطر طرح عنوان اولیه عملیات مخالفت کرد.

عراق هنوز و به شکل مستقیم تابع قیمومت آمریکایی است که دایره نفوذ آن در حال گسترش است و در حال حاضر بر تمامی نقاط، آبها و منابع نفتی عراق سیطره یافته است. این قیمومت به نفع گروه تروریستی داعش است چرا که اقدامات آنان جنگ برای آزادسازی و مقاومت در برابر اشغالگری دوباره آمریکا در عراق و نه ایجاد دموکراسی و حقوق بشر بلکه نبرد با تروریسم محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N857537