گزارش رئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس ایران در گفت‌وگو با ایسنا

مس

رئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس ایران فرآیند رسیدگی به عملکردها و استخراج تخلفات، شناسایی ساختارهای معیوب افراد متخلف دولت سابق در قالب گزارش نهایی هیات تحقیق و تفحص را تشریح کرد.

داریوش اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا گفت: جلسات متعددی را با وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران از سال گذشته برگزار کردیم.

نماینده مردم سروستان از به خدمت گرفتن تیم‌های کارشناسی خبر سخن گفت و افزود: تیم‌های بسیار خبره‌ای مسئول رسیدگی به محورهای تصویب شده در هیات تحقیق و تفحص شدند. یکی از کمیته‌ها طرح‌های شرکت ملی مس در سنگون استان کرمان و سایر معادن را در دستور رسیدگی قرار داد. در این بررسی‌ها در پی آن هستیم که آیا طرح‌های شرکت ملی مس مطابق مطالعات اجرا شده و طرح‌ها با یکدیگر تطبیق دارند یا خدای نکرده بر اساس خواست و میل افراد و بدون توجیه فنی و اقتصادی اجرا شده است؟ آیا طرح‌ها پس از آغاز به درستی پیش رفته است؟

وی باز تایید تخلفات و اشکالات متعدد در این بخش گفت: گزارش نهایی هیات تحقیق و تفحص پس از تصویب در صحن علنی اعلام می‌شود، اما همین قدر بدانید که در این بخش تخلفات و اشکالات متعددی وجود دارد.

رئیس هیات تحقیق و تفحص از صنعت مس کشور محور دوم ورود هیات را اکتشاف و پژوهش عنوان کرد و افزود: روند اکتشافات شرکت ملی مس در دستور کار کمیته‌های فنی قرار دارد. میزان هزینه‌ها، محل هزینه‌کردها، بررسی هزینه‌های انجام شده و صحت آنها، نتایج هزینه‌کردها، محدوده‌های مدنی خریداری شده و صحت انجام آنها، عملکرد شرکت ملی مس در بخش پژوهش و چگونگی ارتباط شرکت با دانشگاه‌ها انجام شده است.

اسماعیلی شرکتهای وابسته به شرکت ملی مس ایران را دیگر محور هیات تحقیق و تفحص اعلام کرد و افزود: شرکت‌های داخلی و خارجی زیر مجموعه شرکت ملی مس و لزوم تاسیس آنها، روابط سالم یا ناسالم هیات مدیره‌ها، مدیران عامل و شرکت‌های زیر مجموعه با شرکت ملی مس و نوع عملکرد مدیران عامل و هیات مدیره در دست رسیدگی است.

نماینده مردم سروستان نحوه فروش محصول در شرکت ملی مس را محور چهارم در حال رسیدگی هیات تحت مدیریتش اعلام کرد و افزود: بازارهای داخلی خارجی فروش محصولات شرکت، زد و بندها و رابطه بازی‌ها و مصلحت اندیشی‌ها در خرید مواد اولیه و فروش محصول نهایی در کمیته مربوطه به دقت در حال رسیدگی است. مسائل مالی شرکت ملی مس و زیر مجموعه‌های این شرکت را توسط کارشناسان چیره دست در حال بررسی داریم.

وی از نهایی شدن گزارش هیات تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس ایران طی فصل تابستان سخن گفت و افزود: کمیته‌های چهارگانه هیات گزارشات نهایی خود را تحویل داده‌اند و در حال تلفیق گزارشات هستیم. با نهایی شدن این گزارش مردم خواهند دید این گزارش استثنایی، منحصر به فرد و کاملا متفاوت با سایر گزارش‌های هیات‌های تحقیق و تفحص خواهد بود.

اسماعیلی ویژگی‌های منحصر به فرد این گزارش را ورود به ساختارها و آسیب‌شناسی فرآیندهای شرکت ملی مس و شرکت‌های زیر مجموعه اعلام کرد و افزود:‌ در این گزارش در پی مچگیری عملکرد مدیران شرکت ملی مسی نبودیم؛ بلکه با آسیب شناسی‌های دقیق در پی ارائه راه‌حل‌هایی برای توقف فرآیندهای غیر قانونی و تخلفات هستیم، حتی پیشنهاد اصلاح ساختار شرکت ملی مس را داریم.

نماینده مردم سروستان ابراز تاسف کرد: در حالی که 20 درصد سهام شرکت ملی مس باید حاکمیتی باقی می‌ماند ولی سهام این شرکت بنا به دلایلی که بعدا گزارش می‌شود واگذار شده است.

رئیس هیات تحقیق و تفحص شرکت ملی مس از اعلام اسامی متخلفان و خاطیان پرونده شرکت ملی مس و زیر مجموعه‌ها به قوه قضاییه البته پس از نهایی شدن گزارش خبر داد.

انتهای پیام

#مس
کد N857418