۰
سلیمی به مهر خبر داد:

نامه استیضاح فانی احتمالا سه‌شنبه به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می‌شود

  • ۱۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با توجه به فضای جلسه امروز کمیسیون و نتایج مباحث مطرح شده، نامه استیضاح وزیر آموزش و پرورش احتمالا سه‌شنبه هفته جاری به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می‌شود.

علیرضا سلیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات و بررسی موضوع استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش گفت: مباحث مفصلی با حضور نمایندگان و وزیر مطرح شد؛ استیضاح‌کنندگان دلایل خود را برای استیضاح مطرح کردند و وزیر آموزش و پرورش نیز پاسخ داد.

وی خاطرنشان کرد: اگر تا فردا استیضاح کنندگان بر نظر خود اصرار داشته باشند و عدد آنها از ۱۰ نفر کمتر نشود، سه‌شنبه هفته جاری نامه استیضاح وزیر آموزش و پرورش از طرف کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ابلاغ می شود و هیئت رئیسه نیز موظف است ضمن اعلام وصول، ظرف ۱۰ روز جلسه استیضاح را برگزار کند.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: با توجه به فضای موجود در جلسه امروز، پیش‌بینی ما این است که تعداد افراد خواستار استیضاح بیش از ۱۰ نفر باشد و این موضوع به جریان بیفتد.

اعلام جزئیات افزایش اعتبارات آموزش و پرورش، افزایش حقوق و کمبود نیروی انسانی/ سؤالات استیضاح کنندگان

سلیمی با اشاره به برخی جزئیات مطرح شده در مباحث امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: ۱۰ محور مطرح در استیضاح وزیر آموزش و پرورش در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت که از جمله آنها موضوع معیشت معلمان و نابسامانی دانشگاه فرهنگیان بود؛ این مسئله که وزیر آموزش و پرورش نتوانسته اعتماد جامعه فرهنگیان را جلب کند و دولت را نسبت به آموزش و پرورش و مشکلات آن حساس کند، از جمله مباحث مطرح شده بود.

وی ادامه داد: آقای فانی در پاسخ به این بخش از انتقادات استیضاح کنندگان گفت که در سال جاری، آموزش و پرورش توانسته است ۱۱.۲ درصد کل اعتبارات دولت را به خود اختصاص دهد که این رقم در سال ۹۳ حدود ۱۰.۷ درصد و در سال پیش از آن ۹.۱ درصد بوده است؛ البته نمایندگان نیز معتقد بودند که این رقم در سالهای پیش از این، بسیار بالاتر بوده است.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: وزیر آموزش و پرورش در این جلسه اعلام کرد که اعتبارات کل کشور درسال ۹۴ حدود ۱۸ درصد رشد داشته، در حالی که رشد اعتبارات آموزش و پرورش۲۴.۱ درصد بوده است؛ آقای فانی همچنین مدعی بود که «میانگین حقوق» کارکنان آموزش و پرورش در دو ماهه ابتدایی سال جاری یک میلیون و ۷۸۷ هزار تومان بوده است که این عدد در سال ۹۳، حدود یک میلیون و ۵۷۰ هزار تومان، در سال ۹۲ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در سال ۹۱ یک میلیون تومان بوده است.

سلیمی تصریح کرد: با توجه به این توضیحات وزیر، یکی از سوالات اساسی استیضاح کنندگان این بود که اگر اعتبارات تا این میزان رشد داشته، پس چرا اینقدر در مدیریت مالی نابسامانی و نارضایتی وجود دارد؟!.

وی به بررسی مشکلات دانشگاه فرهنگیان در این جلسه نیز اشاره کرد و گفت: وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که طی دو سال گذشته ۲۵ هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته شده اند و امسال نیز ۱۹۶ هزار دانش آموز به جمعیت دانش آموزی کشور اضافه می شود که نیازمند ۱۵ هزار معلم جدید است و در مجموع ۴۰ هزار معلم کم داریم؛ استیضاح کنندگان نیز در پاسخ به این مسئله سوال کردند که چرا با این کمبود، مجوز جذب نیروهای جدید را نمی گیرید و فقط ۵ هزار نفر را قرار است استخدام کنید؟!.

سلیمی در پایان خاطرنشان کرد: در هر صورت باید تا فردا صبر کنیم تا مشخص شود عدد استیضاح‌کنندگان چقدر خواهد بود.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.