رئیس مجلس فردا به کشور ایرلند سفر می‌کند/برنامه‌های سفر لاریجانی

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی فردا به مدت دو روز به کشور ایرلند سفر می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در رأس هیأ‌ت پارلمانی صبح فردا دوشنبه (۲۵ خرداد ماه) به دعوت رئیس مجلس نمایندگان ایرلند به این کشور سفر می‌کند.

رئیس مجلس قرار است در این سفر که تا (۲۷ خرداد) به طول می‌انجامد، با مقامات پارلمانی و مقامات سیاسی ایرلند از جمله رؤسای مجالس این کشور دیدار و درباره مسائل دو جانبه به‌ویژه موضوعات پارلمانی گفت‌وگو خواهد کرد.

جمهوری ایرلند دارای یک نظام پارلمانی است.رئیس جمهور که رئیس دولت است برای یک دوره ۷ ساله انتخاب می‌شود و می‌تواند برای دو دوره پیوسته نیز انتخاب شد.

مجلس سنا متشکل است از ۶۰ عضو که ۱۱ نفر آن را نخست‌وزیر تعیین می‌کند، ۶ نفر را دانشگاه‌ها انتخاب می‌کنند و ۴۳ نفر غیر مستقیم انتخاب می‌شوند تا برای دوره‌ای پنج ساله به نمایندگی منافع ویژه و صنفی بپردازند. دویل (مجلس نمایندگان) متشکل است از ۱۶۶ عضو که برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌گردند. رئیس جمهور برای دوره‌ای هفت ساله مستقیماً انتخاب می‌شود. نخست وزیر و شورای وزیران را مجلس نمایندگان نامزد و رئیس جمهور انتصاب می‌کند.