روحانی: ایران در عراق و سوریه پایگاه نظامی ندارد/ 7

حسن روحانی

رئیس جمهور گفت: ایران در عراق و سوریه واحد یا پایگاه نظامی ندارد و کار ما در این کشورها مستشاری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن روحانی در نشست خبری خود  در پاسخ به سوالی درباره وعده های انتخاباتی خود گفت: ما باید حافظه میان مدت داشته باشیم. ما به وعده های مان عمل کرده ایم و تلاش می کنیم به بقیه هم عمل کنیم اما روشن است که به همه وعده های مان هنوز عمل نکرده ایم . حتی شاید تا پایان چهار سال هم عمل نکنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: برای برخی امور کل حاکمیت باید دست به دست هم دهند تا به آن برسیم اما دولت به سهم خودش تلاشش را انجام داده است.

وی با بیان اینکه روابط ما همسایگانمان روابط بهتری شده است ، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران طی این دو سال تغییر نکرده است. تلاش ما این است که برای امنیت کشورهای منطقه کمک کنیم مخصوصا در زمینه مبارزه با تروریسم که وظیفه مهم خود می دانیم.

روحانی خاطرنشان کرد: شرایط منطقه را پیش بینی می کردیم و دو سال پیش در سازمان ملل متحد جهان عاری از خشونت را مطرح کردیم. در تصویب خوب عمل شد اما در مقام عمل به اندازه کافی پای کار نبودند.

وی تصریح کرد: ما در عراق و سوریه پایگاه و واحد نظامی نداریم و در آنجا کار مستشاری است و تلاش می کنیم مشارکت عمومی مردم و دموکراسی محقق شود.

رئیس جمهور در زمینه افزایش قیمت بنزین و یارانه اقشار پردرآمد و گفت و گوهای رودررو با مردم نیز اظهار کرد: اصل اشکال شما وارد است و من باید بیشتر حضور پیدا کنم و بیشتر با رسانه ها و مردم صحبت کنم چون مردم ما باید همه حرکت های دولت را بدانند و قضاوت نهایی با آنهاست.

وی ادامه داد: در زمینه افزایش قیمت بنزین خیلی این عبارت را نمی پسندم چرا که بیشتر آن را تک نرخی کردیم. دلیلش هم روشن است. مقامات دولتی برای مردم توضیح دادند که طبق قانون مجلس باید همه حامل های انرژی را به قیمت فوب خلیج فارس می رساندیم و در بنزین هنوز خیلی فاصله داریم. البته آنهایی که خیلی روی زندگی مردم تاثیر می گذارد را تغییر چندانی ندادیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید مجری قانون باشد، گفت: از مردم تشکر می کنم که برخی رسانه های خارجی و داخلی فضایی ایجاد کردند اما مردم توجهی نکردند.

روحانی اظهار کرد: یارانه ها بر مبنای قیمت یارانه انرژی است، 10هزار میلیارد تومان در سال کسری داریم. تک نرخی شدن حداکثر 3هزار میلیارد تومان را جبران می کند. همچنین دنبال این هستیم که یارانه پردرآمدها را بر اساس مصوبه مجلس قطع کنیم. من مقداری نگران هستم که در خلال آن یارانه کم درآمدها هم حذف شود و برای همین ممکن است این امر قدری زمان ببرد.

29213

کد N855631