در مصاحبه با روزنامه الجمهوریه

فتحعلی: ایران موضوع ریاست جمهوری لبنان را یک موضوع صرفا لبنانی می‌داند

سیاسی

سفیر ایران در بیروت گفت: تداوم خلاء در مقام ریاست جمهوری لبنان به‌خصوص در شرایط جاری منطقه به صلاح و مصلحت هیچ یک از طرف‌های لبنانی نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد فتحعلی در گفت‌وگو با روزنامه الجمهوریه لبنان در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیرخانم کاگ، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای هماهنگی امور لبنان به تهران و ملاقات با مقامات ایران و تاثیر این سفر در حل مساله ریاست جمهوری لبنان تصریح کرد: همانطور که می‌دانید و مقامات ایرانی نیز پیش از این بارها اعلام کرده‌اند دخالت در امور داخلی کشورها خارج از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که موضوع ریاست جمهوری لبنان نیز در همین چارچوب قرار دارد و بنابراین ما این مساله را یک موضوع صرفا لبنانی می‌دانیم که از طریق وحدت نظر اطراف سیاسی لبنانی حل خواهد شد. لکن جمهوری اسلامی ایران نه تنها خود همه گروه‌های لبنانی را به تسریع در این امر دعوت می‌کند بلکه از هرگونه تحرک و ابتکار عملی که به‌خصوص توسط سازمان‌های رسمی بین‌المللی مثل سازمان ملل در این راستا انجام شود، استقبال می‌کند.

وی در این ارتباط ادامه داد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران از پیشنهاد خانم کاگ برای سفر به تهران استقبال کرده و برنامه‌های مناسبی برای ایشان جهت تبادل نظر با مقامات ایران در خصوص مسایل مهم منطقه‌یی از جمله مساله خلاء ریاست جمهوری لبنان تدارک دید. بنا به اظهارات کاگ در ملاقات با اینجانب که پس از بازگشت از تهران صورت گرفت، ایشان از این سفر بسیار راضی به نظر می‌رسید و آن را مثبت دانست.

فتحعلی به اظهارات نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای هماهنگی امور لبنان، پس از سفر به تهران اشاره کرد و گفت: به نظر خانم کاگ، مقامات ایرانی رویکرد بسیار مثبتی در قبال بحران‌ها و مسایل منطقه‌یی داشته‌اند. سازمان ملل نیز معتقد است که با توجه به نقش منطقه‌یی و بین‌المللی ایران، باید از ظرفیت‌های آن در حل و فصل مشکلات استفاده شود. در ارتباط با مساله ریاست جمهوری لبنان نیز طرف ایرانی با استقبال از تلاش‌های مقام سازمان ملل، این امر را مساله‌ای کاملا لبنانی دانسته که باید گروه‌های مختلف لبنانی را تشویق کرد تا هرچه سریع‌تر نسبت به حل آن اقدام کنند زیرا که تداوم خلاء در مقام ریاست جمهوری بخصوص در شرایط جاری منطقه، به صلاح و مصلحت هیچ یک از طرف‌های لبنانی نیست و تقویت صلح و ثبات و نیز توسعه لبنان ایجاب می کند تا ارکان حکومتی آن با تمام ظرفیت به کار خود ادامه داده و اوضاع کشور را بخصوص از لحاظ امنیتی مدیریت کنند.

سفیرکشورمان در لبنان در مورد ارزیابی خود از تحولات اخیر در کشورهای عراق و سوریه نیز گفت: کشورهای سوریه و عراق امروز در کانون تهاجم گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند که اقدامات غیرانسانی آن‌ها حتی در میان حیوانات وحشی و درنده نیز نادر است. ما این مساله را از چند منظر مورد بررسی و توجه قرار می‌دهیم. اول منابع فکری و عقیدتی، دوم منابع مالی و حمایت‌های لجستیکی، سوم اثرات و عملکردی که تاکنون داشته‌اند و چهارم عواملی که باعث شده‌اند تا مبارزه با تروریست‌ها از موفقیت لازم وکافی برخوردار نباشد.

او در این ارتباط خاطرنشان کرد: گسترش تروریسم تکفیری در منطقه، ارتباط مستقیم با سیاست‌های غلط بعضی از کشورهای منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی دارد. این کشورها تلاش دارند تا از تروریسم استفاده ابزاری کنند و متاسفانه بدون توجه به درد و رنجی که مردم از تروریسم می‌برند، این پدیده شوم را در خدمت اهداف سیاسی خود قرار داده‌اند تا در راستای منویات خود رییس‌جمهور اسد را در سوریه ساقط کرده و نیز ساختار دولت مردمی در عراق را مخدوش کنند. بنابراین اگر امروزه شاهد هستیم که تروریست‌های تکفیری در برخی مناطق عراق به موفقیت‌های بیش‌تری رسیده‌اند و بخصوص در الانبار عراق دستاوردی داشته‌اند به دلیل آن است که حامیان منطقه‌یی و بین‌المللی تروریسم می‌خواهند که این پدیده تا زمان تحقق اهداف حامیانش به حیات خود ادامه دهد. لذا بی تحرکی آشکاری را در ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد این ائتلاف قصد و اراده جدی برای مقابله موثر با داعش اتخاذ نکرده است.

فتحعلی تاکید کرد: دولت و مردم عراق به‌خوبی آگاهند که نمی‌بایست برای مبارزه با داعش متکی به دولت‌های غربی باشند و تنها نیروی موثر و جدی در این راستا ارتش و نیروهای مردمی عراق است که توانمندی و کارایی این نیروها در عملیات پاکسازی استان صلاح الدین و بدون استفاده از پشتیبانی نیروهای ائتلاف آمریکایی به اثبات رسیده است. با وجود این می‌بینیم که غربی‌ها در فرایندی مشکوک با فشار بر دولت عراق خواستار کنار گذاشته شدن نیروهای مردمی شدند که تبعات منفی این اقدام امروزه آشکار شده است.

سفیر ایران در لبنان یکی دیگر از اقداماتی که موجب تفرقه و تضعیف وحدت ملی عراق می‌شود را طرح کنگره آمریکا برای کمک به قومیت‌های عراقی به طور جداگانه و بدون هماهنگی با دولت مرکزی این کشور عنوان کرد و افزود: بدیهی است این گونه طراحی‌ها جز در راستای تضعیف دولت ملی عراق و حرکت در راستای تجزیه این کشور به سه منطقه شیعی، سنی و کردی تعبیر نمی‌شود و حاکی از وجود نقشه‌های خطرناکی است که آمریکا برای منطقه طراحی کرده است.

وی در مورد تحولات سوریه نیز گفت: در مورد سوریه نیز به وضوح مشخص است که عمده اعضای ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم داعش در کنار مخالفان دولت سوریه قرار دارند و حتی آشکارا با تامین بودجه رسمی به آموزش و تجهیز آن‌ها می‌پردازند.

این دیپلمات ایرانی در مورد به قتل رسیدن تعداد زیادی از دروزی‌های سوریه توسط گروه النصره و تبعات این اقدام خاطرنشان کرد: خبر این قتل عام و این اقدام وحشیانه توسط النصره و در واقع القاعده بسیار خبر تکان دهنده‌ای بود و ما شدیدا آن را محکوم می‌کنیم. جای بسیار تاسف است که قربانیان اصلی بحران مردم بی‌گناه سوریه هستند و بنابراین سیاست‌های برخی از کشورها در حمایت از تروریسم نه تنها جان و زندگی ملت شریف سوریه را دایما در شرایط وحشت و خطر قرار داده است بلکه بسیاری از زیرساخت‌های این کشور هم توسط تروریست‌ها و حتی ائتلاف ضد داعش از بین رفته است.

او در ادامه مصاحبه با این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم اقوام و گروه‌های مختلف سوری می بایست ضمن برائت از تروریسم، تمامی توان و قدرت خود را در جهت ریشه کن کردن تروریسم از این کشور و مخالفت با حامیان تروریسم به کار بگیرند. ملت سوریه ملت بزرگی است و چنانچه هماهنگی و همکاری بین دولت و ملت تقویت شود، تروریست‌ها و تکفیری‌ها شانس حضور خود را از دست خواهند داشت. آن چه باعث شده که تروریسم تاکنون در سوریه دوام بیاورد یکی همان حمایت‌های خارجی از تروریسم است و دیگر توطئه ایجاد اختلاف میان سوری‌هاست که آن‌ها را از اتخاذ روش‌های سیاسی و دمکراتیک برای حل و فصل مسایل خود دور کرده است.

فتحعلی در پایان گفت: ما امیدواریم که با تلاش‌های دی میستورا و درک و همکاری بیش‌تر بین کشورهای منطقه، بیش از این شاهد این فجایع و جنایت‌ها نباشیم.

انتهای پیام

کد N855215