سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

۵+۱ به حصول توافق هسته‌ای تا ۳۰ ژوئن امیدوار است

سیاسی

واشنگتن همچنان امیدوار است که علیرغم کند بودن روند مذاکرات هسته ای، توافق مود انتظار تا ضرب الاجل تعیین شده در تاریخ ۳۰ ژوئن حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جف راتکه» سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با وجود گزارش هایی مبنی بر کند شدن روند مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵  اظهار داشت که «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر طرف های حاضر در وین تلاش می کنند تا توافق هسته ای با تهران را تا پایان ماه جاری نهایی کنند.

وی در این باره گفت: ما هنوز هم باور داریم که وعده ۳۰ ژوئن (۱۱ تیرماه) تحقق پذیر است و می توان تا آن زمان به توافق جامع مشترک دست یافت.

گروه های دخیل در مذاکرات هسته ای ایران در فروردین ماه امسال به چارچوبی کلی برای موافقت با برنامه هسته ای این کشور دست یافتند. با این حال برخی از مسائل کلیدی نظیر مکانیزم بازگرداندن تحریم ها در صورت نقض توافق همچنان لاینحل باقی مانده است.

علاوه بر این، مذاکره کنندگان همچنان بر سر مسائلی چون بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از مراکز نظامی ایران، مکانیزم و جدول زمان بندی رفع تحریم های تهران اختلاف نظر دارند.