شرط اعراب برای توقف حمله به یمن

العالم نوشت:

شورای همکاری خلیج فارس، توقف تجاوز به یمن را به عقب نشینی ارتش و نیروهای انصار الله از شهرها و استان های یمن منوط کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، پایگاه اینترنتی "الاخبار" روز جمعه، نوشت: پیش بینی می شود که عربستان، سقف بالایی از پیش شرط ها را مطرح کند تا بتواند مذاکرات را به شکست بکشاند و آن چه را که در عرصه میدانی به دست نیاورده، پشت میز مذاکره به دست آورد. به این ترتیب، پیش بینی می شود که ریاض، بازگشت هادی و دولتش به یمن را خواستار شود.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک دیپلمات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، تاکید کرد: اکثر مسئولان عربستان سعودی، اکنون به این باور رسیده اند که حمله نظامی به یمن، دیگر نمی تواند دستاورد جدیدی داشته باشد و وقت گفت وگو فرا رسیده است.

این دیپلمات که رویترز نام او را فاش نکرد، افزود: ادامه بمباران یمن توسط عربستان سعودی و پافشاری بر اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت که قائل به ضرورت تسلیم شدنِ حوثی ها و صالح است (شاید فقط مقدمه ای برای آغاز گفت وگو باشد) به ویژه که ریاض به خوبی می داند که جز به رسمیت شناختن انصار الله به عنوان بخشی از سازش سیاسی در آینده، چاره ای ندارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد که در زمان حاضر تمام تلاش عربستان، بر پایه محدود کردن انصار الله استوار است تا اطمینان یابد که این جنبش، در مرحلۀ آینده، طرفِ دارای برگِ برنده نباشد.

گفتنی است وزرای امورخارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، در نشستِ روز گذشتۀ خود، بر ضرورت ملزم کردن کنفرانس ژنو به پذیرش قطعنامه شورای امنیت و طرح شورای همکاری خلیج فارس و سازوکارهای اجرایی آن و همچنین دستاوردهای گفت وگوی فراگیر ملی یمن و علاوه بر آن "اعلامیه ریاض" به عنوان مرجع هایی برای هرگونه مذاکرات درباره یمن تاکید کردند.

ائتلافِ رصد جنایت های تجاوز سعودی به یمن، روز جمعه شمار قربانیان این تجاوز از ششم فروردین ماه امسال تاکنون را 9 هزار و 565 کشته و زخمی اعلام کرد.

با گذشتِ حدودِ هشتاد روز از تجاوز عربستان سعودی، شمار شهدای یمنی به 2 هزار و 724 نفر رسید که هزار و 170 نفر از آنان زن و کودک بودند. تعداد زخمی ها نیز که اکثر آن ها از زنان و کودکان هستند، به 6 هزار و 841 نفر رسید.

4949

کد N854457