تحلیل

سایه سنگین تحریم بر سر اسرائیل

سیاسی

سلاح "تحریم" به تهدیدی جدی برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده است، هرچند این رژیم به هر شیوه ای سعی می‌کند تا کشورهای غربی را برای مقابله با تحرکات جهانی برای تحریم این رژیم تحت فشار قرار دهد اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روزنامه فرانسوی "هافینگتون پست" در تحلیلی به برسی سایه تحریم بر سر اسرائیل و نقش آن در متوقف کردن فعالیت‌های صهیونیست‌ها پرداخته است و می‌نویسد: "تحریم" جنگی تمام عیار با استفاده از سلاح‌های نامتعارف است و این مساله کاملا با کمپین جهانی تحریم رژیم صهیونیستی که خواستار عزل و انزوای این رژیم است، همخوانی دارد.

این روزنامه می افزاید که مساله تحریم رژیم صهیونیستی تنها به درخواست فلسطینیان در نشست سالانه فدراسیون بین المللی فوتبال "فیفا" در شهر زوریخ سوئیس در خصوص تعلیق عضویت این رژیم از فیفا مربوط نمی شود، بلکه تصمیم شرکت ارتباطات جهانی "اورانج" به قطع روابط با شرکت های صهیونیستی را نیز شامل می شود.

روزنامه مذکور اشاره کرد که به رغم اینکه فرانسه مخالف تحریم رژیم صهیونیستی است، اما شرکت اورانج دست به چنین کاری زد، هر چند شاید مدیر این شرکت نخواهد وارد مباحث سیاسی شده و تصمیم خود را به مسائل سیاسی مرتبط بداند و یا اینکه دلیل قطع ارتباط با شرکت های صهیونیستی را فعالیت آن ها در شهرک های صهیونیست نشین ذکر کند.

روزنامه فرانسوی "هافنگتون پست" اظهار داشت که رژیم صهیونیستی در گذشته نیز در برابر چنین حملاتی قرار داشته به ویژه در نخستین سال هایی که در سرزمین فلسطین اعلان موجودیت کرد که در آن زمان شرکت های بزرگ و معتبر جهانی بازارهای این رژیم را به فضل اعمال فشارهای اتحادیه عرب در آن زمان تحریم کردند، از جمله شرکت صنایع خودرویی "رنو"، شرکت مشروبات گازی آمریکایی "کولا کولا"، شرکت فست فود "مکدونالد" و چندین شرکت معتبر دیگر.

این روزنامه عنوان کرد که در شرایط فعلی سخت است بتوان میزان خسارت‌های اقتصادی وارد شده به رژیم صهیونیستی در نتیجه کمپین‌های تحریم بین المللی را برآورد کرد، اما بسیاری از تولید کنندگانی که در اراضی اشغالی سال 1967 فعالیت دارند، کاملا در جریان تاثیر این کمپین‌ها هستند و حتی این مساله کارگران را نیز متضرر کرده است، کارگرانی که بیشتر آنان جزو فلسطینیانی هستند که چاره ای جز کار در شرکت های صهیونیستی نمی بینند.

روزنامه مذکور اشاره کرد که روابط تجاری رژیم صهیونیستی با شرکت‌های بزرگ جهانی تا حدودی تحت تاثیر کمپین‌های تحریم جهانی قرار گرفته و حجم صادرات این رژیم به اروپا به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته، به گونه ای که صادرات این رژیم به فرانسه و آلمان 19 درصد کاهش یافته است.

رژیم صهیونیستی به شدت نگران جنبش موسوم به "BDS" است که این جنبش عبارت است از جنبش "تحریم، لغو سرمایه گذاری در اراضی اشغالی و مجازات این رژیم". این جنبش سعی دارد ثابت کند رژیم صهیونیستی رژیمی کاملا نژاد پرست و آپارتاید همانند نظام آپارتاید آفریقای جنوبی است.

این جنبش کار خود را به تدریج آغاز کرد و در سال 2008 با استقبال گسترده ای از سوی کشورهای مختلف رو به رو شد، به ویژه در کشورهایی که جزو حامیان ملت فلسطین هستند، از جمله آفریقای جنوبی، انگلیس، ایرلند و نروژ. این جنبش از جنگ غزه و جنایت های وحشیانه ارتش صهیونیستی علیه ملت فلسطین برای جلب حمایت های بیشتر در کشورهای مختلف بهره برد.

روزنامه مذکور خاطر نشان کرد که بسیاری از جنبش های و سازمان های دیگر در کشورهای غربی به ویژه جنبش های چپ گرای ضد صهیونیستی و اشغالگری که همواره رژیم صهیونیستی آن ها را به یهودی ستیزی متهم می کند، نیز چنین سیاستی را در پیش گرفتند.

بسیاری از فعالان یهودی که حتی عده ای تابعیت "اسرائیلی" داشتند، در جنبش‌های تحریم رژیم صهیونیستی مشارکت کردند و این افراد از سوی بسیاری از رسانه های صهیونیستی از جمله روزنامه هاآرتص و انجمن های صهیونیستی همچون بتسلیم و "شکست سکوت" که اخیرا اقدام به انتشار گواهی های نظامیان صهیونیست در مورد ارتکاب جنایت های ضد بشری علیه فلسطینیان در جنگ غزه کردند، مورد حمایت قرار گرفتند.

روزنامه فرانسوی "هافنگتون پست" تصریح کرد که دولت‌های رژیم صهیونیستی در گذشته سعی می‌کردند کمپین‌ها و جنبش‌های تحریم بین‌المللی این رژیم را کم‌اهمیت جلوه دهند، اما ناگهان متوجه شدند که این کمپین ها موفقیت بزرگی کسب کرده و حامیان بسیاری در سراسر جهان پیدا کرده‌اند از همین رو رژیم صهیونیستی درصدد ایجاد راهکارهایی برای مقابله با این جنگ تازه اقتصادی برآمد از جمله تاسیس دیوان ویژه مقابله با کمپین‌های تحریم که حدودا 10 میلیون شیکل بودجه مالی و تعداد زیادی نیروی انسانی برای آن اختصاص داده شد.

این روزنامه همچنین اشاره کرد که کمپین‌های تحریم رژیم صهیونیستی به ویژه در محافل آکادمیک رواج گسترده‌ای یافت که این مساله بزرگ‌ترین خطر برای رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود، زیرا جرقه پایبندی به مقابله با اشغالگری صهیونیستی و جنبش صهیونیزم نخستین بار در میان پژوهشگران، اساتید و دانشجویان زده شد و این افراد می‌توانند روند مناسبات غرب با رژیم صهیونیستی در آینده را مشخص کنند.

انتهای پیام

کد N853896