چامسکی: اوباما فرصت‌طلب است

اوباما,چامسکی,هیلاری کلینتون

چامسکی زبان‌شناس، فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی در مصاحبه‌ای گفت که باراک اوباما یک "فرصت‌طلب" است و ریاست جمهوری هیلاری کلینتون هم دقیقا شبیه همان خواهد شد، اما "اندی خشن‌تر".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوآم چامسکی در مصاحبه با وب‌سایت خبری مستقل «ورد نت دیلی» عملکرد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا را ارزیابی کرد و گفت که از وی ناامید نشده است چرا که اصلا از وی انتظاری نداشته است.

وی در ادامه به این پایگاه خبری که بر گزارش‌های تحقیقی تاکید دارد، گفت: من جزو آن دسته از افرادی نیستم که از خواب بیدار شده باشم. من مطالبی را درباره او پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی سال 2008 نوشتم و برای این کار سری به وب‌سایت او زدم و به روشی که او برای معرفی خود به کار برده بود، دقت کردم. او به چشم من یک فرصت‌طلب است.

چامسکی که مخالف سیستم بهداشت و درمان کنونی آمریکا است، "قانون مراقبت ارزان" را "گام کوچک رو به جلو" توصیف کرد و حمایت خود را از "سیستم ملی پرداخت دولت" اعلام کرد.

چامسکی که از منتقدان استفاده اوباما از پهپادها علیه هدف گرفتن مظنونان تروریستی در خاورمیانه است، گفت که رئیس‌جمهوری آمریکا اساسا اصولی را که 800 سال پیش در منشور "ماگنا کارتا" بر آن تاکید شده، زیر پا گذاشته است.

اشاره وی به منشور کبیر یا ماگنا کارتا (Magna Carta) بود که منشور قانونی انگلیسی است و به طور رسمی در ژوئن سال ۱۲۱۵ میلادی به تصویب رسید. ماگنا کارتا، پادشاه وقت انگلستان را موظف به پذیرفتن حقوق مشخصی برای مردان آزاد تحت حکومت‌اش، احترام به برخی رویه‌های قانونی مشخص و پذیرفتن این موضوع که قدرت وی توسط قانون محدود خواهد شد، می‌نمود. این منشور متضمن حقوق مشخصی برای افراد تحت فرمان شاه بود؛ چه آزاد بودند، چه در قید شخص دیگر و به طور تلویحی آن چه را بعدها به حکم آزادی متهمی که دلیلی برای اتهام‌اش نیست تبدیل شد، را ابراز می‌داشت. منشور کبیر به یکی از مهم‌ترین اسنادی تبدیل شد که در یک روند تاریخی به ایجاد حکومت مشروطه در جوامع انگلیسی زبان امروزی بدل شد. تحت تاثیر ماگنا کارتا بسیاری از قوانین اساسی از جمله قانون اساسی ایالات متحده آمریکا توسعه پیدا کرد. به مرور زمان، این فرمان به صورت پایه‌ای حقوقی برای همه شهروندان درآمد و بعدها پایه قانون اساسی انگلیس و نظام مشروطه سلطنتی در این کشور شد.

چامسکی ماه مارس نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که حملات پهپادی "گسترده‌ترین کمپین تروریسم جهانی است" که دنیا به چشم دیده است.

وی همچنین در مصاحبه جدید خود در پاسخ به این سوال که آیا هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا که نامزد ریاست جممهوری 2016 آمریکا است، بهتر از اوباما خواهد بود یا خیر پاسخ داد. چامسکی گفت: او هم همانطور است، فقط اندکی خشن‌تر.

وی که به پدر زبانشناسی مدرن شناخته می‌شود، همچنین در پاسخ به این مساله که اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در زمان مرگش دو کتاب از چامسکی در اقامتگاه خود داشته است، گفت که این مساله برای وی اهمیتی ندارد.

این نظریه‌پرداز آمریکایی گفت: چرا باید برای من اهمیت داشته باشد که بن لادن چه کتابی می‌خواند؟ او وسایل بسیاری در اقامتگاه خود داشت که شامل اطلاعیه‌های سازمان سیا هم می‌شد.

انتهای پیام

کد N853833