سازمان ملل ادعای آمریکا در مورد کمک ایران به سوریه را رد کرد

سیاسی

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ادعای آمریکا مبنی بر این که ایران سالیانه ۳۵ میلیارد دلار کمک نظامی و اقتصادی به دولت بشار اسد می کند را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، جسی چاهین یکی از سخنگویان استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در نامه ای الکترونیکی مدعی شد دولت ایران سالیانه شش میلیارد دلار برای تقویت دولت بشار اسد در سوریه هزینه می کند که از جمله آنها تامین تمام نفت خام مورد نیاز دمشق است.

این در حالی است که دولت آمریکا پیشتر مدعی شده بود که ایران سالیانه ۳۵ میلیارد دلار به دولت بشار اسد کمک می کند. این سخنگوی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اظهار داشت: تخمین می زنیم که ایران سالیانه ۶ میلیارد دلار برای حمایت از رژیم اسد در سوریه هزینه می کند؛ بنابراین این رقم ۶ میلیارد دلار است نه ۳۵ میلیارد دلار.

این خبرگزاری آمریکایی در عین حال مدعی شده است که رقم ۶ میلیارد دلاری عنوان شده از سوی فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد شامل هزینه هایی که ایران برای نیروهای سپاه پاسداران، نیروهای ویژه مستقر در سوریه، هزینه های انجام شده برای نیروهای حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان شیعه در منطقه که در سوریه فعال هستند و با تروریست های ضد اسد می جنگند، نمی شود.

گفتنی است اوایل سال ۲۰۱۵ نیز استیون هایدن معاون موسسه صلح آمریکایی  مدعی شده بود که ایران سالیانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار برای حفظ موقعیت بشار اسد در سوریه هزینه می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']