گروه مذاکره کننده هسته ای مورد اعتماد رهبری، مردم و دولت است

آیت الله محمد یزدی, رئیس مجلس خبرگان, مذاکرات هسته ای

رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: مساله انرژی هسته ای و مذاکرات فکر و ذهن عامه مردم و مسوولان را به خود مشغول کرده است اما آن چه مسلم است گروه مذاکره کننده مورد اعتماد رهبر معظم انقلاب، مردم و دولت است.

به گزارش ایرنا، آیت الله محمد یزدی روز پنجشنبه در جلسه مشترک هیات رییسه و روسای کمیسیون های مجلس خبرگان رهبری که در محل دبیرخانه مرکزی قم این مجلس برگزار شد بیان داشت: مذاکرات تاکنون ادامه داشته است ولی در عمل از مرحله مذاکرات و توافقات گذشته و به مرحله کتابت و نوشتن رسیده این در حالی است که طرف مقابل از برخی توافقات سرباز زده و مسائل جدیدی از جمله بازرسی و یا بررسی از مراکز نظامی و تحقیقاتی را خواستار است.
وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی های خود خطوط اصلی را مشخص کرده اند و در حقیقت حق بهره برداری از تکنولوژی خاص هسته ای حق طبیعی مردم کشور ما بوده و کسی این انرژی را به آن ها نداده است که بخواهد بگیرد و دانشمندان و جوانان نخبه کشورخودمان این تکنولوژی را بدست آورده و مراتب تکاملی آن را ادامه داده اند.
وی تاکید کرد: اعتماد به گروه مقابل مذاکرات بتدریج کم می شود و شاید بی اعتمادی ما به نقطه مقابل به خاطر تخلفی است که از مذاکرات مرحله اول در مرحله دوم که به کتابت نزدیک شدیم شاهد هستیم.
رییس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات باید رعایت شود و رهبرمعظم انقلاب تاکید کرده اند مذکرات باید ادامه یابد اما همه بدانند با وجود مذاکرات، فعالیت های جمهوری اسلامی در مورد تحقیق و توسعه انرژی هسته ای به هیچ وجه متوقف نخواهد شد.
وی بیان داشت: مذاکره کنندگان به فرمایشات رهبرمعظم انقلاب توجه دارند و مسائل جدیدی که طرف مقابل طرح می کنند درجه بی اعتمادی ما را بالا می برد.
رییس مجلس خبرگان رهبری افزود: امیدواریم مذاکرات به جایی برسد و شخصا خوانده ام که محمد جواد ظریف به طور صریح می گوید امیدواریم با کمک روسیه و چین که دو کشور دوست ایران هستند مذاکرات را به پیروزی برسانیم و امیدواریم با کمک خداوند و رعایت خطوط اصلی به جایی برسیم.
وی تصریح کرد: دولت مسائل جاری و روزمره را به مساله مذاکرات گره نزند و کار خود را انجام داده و منتظر نتایج مذاکرات نباشد و مذاکرات موجب نشود انتظار همه کارها به مذاکرات موکول شود.
*در اقتصاد مقاومتی وابستگی به نفت باید کم شود
آیت الله یزدی در ادامه سخنان خود با بیان این که اقتصاد مقاومتی شاخص های مشخصی دارد و مورد سفارش موکد رهبر معظم انقلاب بوده و می باشد گفت: در اقتصاد مقاومتی باید وابستگی به نفت کم شود و خواسته رهبری قطع وابستگی بوده است که اکنون در احوال اقتصادی ما وجود ندارد.
وی با تاکید بر این که در قالب اقتصاد مقاومتی باید بسیاری از امور به بخش خصوصی واگذار شود بیان داشت: نباید شاهد آن باشیم که بیشتر امور به شرکت های دولتی واگذار شود.
رییس مجلس خبرگان رهبری افزود: در مسائل بانکی، کنترل سود بانکی و غیر بانکی و اقتصاد مقاومتی باید عنوان کرد که پول کالا نیست تا بر اساس عرضه و تقاضا با آن برخورد شود و این بحثی علمی است که پول واسطه در معاملات است.
آیت الله یزدی مساله حجاب و عفاف را دارای حساسیت زیادی از ناحیه مراجع تقلید ذکر کرد و افزود: مساله همزبانی دولت و ملت دوطرفه است و یک طرفه نیست این طور نیست که فقط مردم همدل و همزبان باشند، دولت هم باید با مردم همدل و همزبان باشد.
*جمهوری اسلامی همیشه یاور مظلومان است
رییس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به این که تکفیریها ساخته و پرداخته دست استکبار و دشمنان اسلام هستند اظهار داشت: ارتکاب جنایت های وحشیانه ای که بوسیله این گروه با عنوان حکومت اسلامی توسط داعش انجام می شود نشان داد که آنها به هیچ وجه ارتباطی با اسلام و مسلمانان ندارند.
وی ادامه داد: هدف اصلی کسانی که امثال گروه داعش را ایجاد کرده اند ایجاد اختلاف بین مسلمانان و کشورهای اسلامی و تامین امنیت اسرائیل با ناامن کردن کشورهای اسلامی است.
وی افزود: حمله عربستان به یمن با هیچ منطقی قابل پذیرش نبوده و قابل قبول نیست و روشن است با موافقت یا چراغ سبز های آمریکا انجام می شود.
یزدی اضافه کرد: تصور می کنیم تاکنون حتی آن هایی که ادعای مبارزه علیه داعش را دارند نه تنها با آن ها به درستی مبارزه نکرده اند بلکه با کمک های پشت پرده آن ها را همراهی کرده اند.
وی افزود: وضعیتی عراق، سوریه، افغانستان و یمن می گذرد نقشه اصلی دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان است.
وی بیان داشت: جمهوری اسلامی همیشه بر اساس دستور امیرالمومنین(ع) در سیاست های داخلی و خارجی خود یاور مظلومان بوده است و این یک اصل بنیادین و اساسی است و هر گونه در لبنان، فلسطین، افغانستان و عراق عمل کرده ایم این اصل مبنای ما بوده است.
رییس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به نزدیکی ماه مبارک رمضان بیان داشت: برکت ماه رمضان به دلیل نزول قرآن و لیله القدر و تثبیت حاکمیت حکومت اسلامی و ولایت اعلای الهی است که در ماه رمضان با نزول قرآن انجام شده است.
وی با اشاره به این که برکت ماه مبارک رمضان و حقیقت آن تثبیت ولایت مطلقه حاکمیت ولی الله روی زمین است ابراز داشت: تاسیس ولایت مطلقه حاکمیت الله روی کره زمین در ماه مبارک رمضان با نزول قرآن تحقق یافته است.
ادامه این جلسه بدون حضور خبرنگاران انجام شد.
کد N853568