دهقانی:

توانمند سازی معلولین و ایجاد اشتغال دو عنصر مهم در مبارزه با فقر و نابرابری است

سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک روز چهارشنبه در هشتمین کنفرانس سالانه اعضای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سخنرانی کرد.

به گزارش ایسنا، حسین دهقانی در این سخنرانی با اشاره به اینکه حدود یک میلیارد از جمعیت جهان معلول هستند و حدود هشتاد درصد این افراد در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند، بر اهمیت کاهش فقر و نابرابری درحمایت از معلولین تاکید کرد. دهقانی همچنین فقر و ضعف دانش نزد معلولین را بعنوان دو عامل عمده نابرابری ها برشمرد و راه مبارزه با آن را توانمندسازی، آموزش ، کارآفرینی و اشتغال زایی برای این قشر از جامعه دانست.

سفیر کشورمان در ادامه این سخنرانی با اشاره به مقررات جدید دولت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در کشور که دارای یازده فصل و 63 ماده است، به تشریح اهداف این مقررات در افزایش خدمات و توانمندسازی و کارآفرینی برای معلولین پرداخت.

نماینده کشورمان با استناد به گزارش ملی اجرای مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیته معلولین سازمان ملل متحد تاکید کرد که مسئله توانمندسازی زنان دارای معلولیت نیز مورد توجه جدی کشورمان بوده است.

معاون نماینده دائم کشورمان در ادامه این سخنرانی به حضور نعمتی، تنها بانوی ایرانی برنده مدال طلای پارالمپیک در نشست سال گذشته در سازمان ملل اشاره کرد و گفت که ایشان توسط کمیته بین المللی پارالمپیک بعنوان نامزد دریافت جایزه یکی از 18 ورزشکار برتر جهان به بنیاد توسعه ورزش معرفی و توسط این بنیاد بعنوان یکی از 18 ورزشکار برتر جهان انتخاب شده و هم اکنون هدف بالاتری را در مسیر حضور همزمان در المپیک و پارالمپیک دنبال می نماید.

دهقانی در این بخش از سخنرانی خود با اشاره به افزایش تعداد سازمان های مردم نهاد در جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت بر نقش موثر آنها در ارتقا و تحقق حقوق معلولین تاکید کرد و افزود که تعداد این سازمان ها در ایران درحال افزایش است.

سفیر ایران در پایان سخنرانی خود با اشاره به اهمیت گنجاندن حقوق افراد دارای معلولیت در دستورکار توسعه پس از 2015 که تحت بررسی میان کشورهاست همچنین تاکید نمود که در تعیین شاخص های این دستورکار باید به افراد دارای معلولیت های عصبی و معلولیت های ذهنی نیز توجه شود و هیچ گروه از معلولیت ها مغفول واقع نشود.

انتهای پیام

کد N853530