رییس ستاد انتخابات کشور:

باید امنیت فعالیت‌های سیاسی قانونی تامین شود

مجلس شوراي اسلامي,انتخابات,وزارت كشور,انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم

رییس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد که دولت وظیفه دارد امنیت همه فعالیت‌های قانونی احزاب و گروه‌های سیاسی اعم از اجتماعات، جلسات سخنرانی و جلساتی که مجوز دارند را تامین کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، وی در همین زمینه خطاب فرمانداران استان کرمان گفت: اجتماعاتی که به صورت قانونی مجوز می‌گیرند را باید تامین امنیت را تامین کنید و امنیت کلی جلسات به عهده استانداران و فرمانداران است و باید پشتیبانی کنند تا احزاب بتوانند به راحتی فعالیت های قانونی را انجام بدهند.

مقیمی گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف ما این است که بتوانیم یکدیگر را قبول و تحمل کنیم و اجازه بدهیم رقیب ما حرفش را بزند و فعالیت کند. هیچ وقت به دنبال این نباشیم که رقیب را صحنه حذف کنیم و بدانیم که رقیب قوی، باعث می‌شود ما نیز قوی تر شویم.

"محمدحسین مقیمی" عصر روز چهارشنبه در همایش فرمانداران، نمایندگان احزاب، گروه‌ها و فعالان سیاسی استان کرمان و رونمایی از منشور همدلی اظهار کرد: این جلسات برای این است که نظراتمان را به هم نزدیک کرده و کاری کنیم که تحزب در کشور راه خود را پیدا کند. ضمن آنکه جای سوال است که چرا ما در کشورمان هنوز در ابتدای راه احزاب هستیم این درحالی است که قانون احزاب در دهه 60 تصویب شده و در این زمینه مشکلی نداریم.

معاون سیاسی وزیر کشور با طرح این سوال که چرا نتوانسته‌ایم علی رغم وجود 243 حزب در کشور، هنوز دارای احزاب بزرگ و اثرگذار و جدی در کشور باشیم، تصریح کرد: شاید تشکیل این جلسات به ما کمک کند، نقاط ضعف را شناسایی و به ایرادات توجه و برای رفع این موانع قدم برداریم.

مقیمی با بیان اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که مردم بتوانند حرفشان را در قالب احزاب و تشکل‌ها بزنند و هرکس مسوول حرفی که می‌زند، باشد افزود: زمانی که حزب صحبت می‌کند، همه اعضاء در مقابل آن صحبت مسوول بوده و وقتی یک حزب انتخاب می‌شود، نماینده حزب در مقابل عملکرد آن حزب مسوول است.

قائم مقام وزیر کشور با بیان اینکه در نقد و نظارت‌هاست که جلوی اسرافها، فسادها و فعالیت‌های ناشایست گرفته و یا آنها افشاء می‌شوند،افزود: قطعا از وجود احزاب، کشور بهره‌مند خواهد شد و باید همه ما تلاش کنیم که این احزاب در چارچوب قانون فعالیت کنند.

رییس ستاد انتخابات کشور خطاب به گروه های سیاسی گفت: برای اینکه کشور در شرایط بهتر برای اداره قرار بگیرد، باید همه کمک کنیم تا احزاب فعال تر شوند. امروز احزاب ما فعالانه به صحنه انتخابات ورود پیدا خواهند کرد و تا امروز همه احزاب رسمی کشور، به نوعی برای حضور در انتخابات 94 اعلام آمادگی کرده‌اند.

مقیمی افزود: یکی از کارهایی که کمک می‌کند تا بتوانیم راه احزاب را به درستی بشناسیم و خوب وارد صحنه شویم، ، تدوین منشور انتخاباتی استان کرمان است و خوشبختانه همه احزاب سیاسی استان کرمان پذیرفته‌اند به اصول این منشور پایبند باشند.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: امیدواریم کاری که در استان کرمان انجام شده است، در سایر استان‌های کشور نیز تسریع یابد و باید از تجارب یکدیگر استفاده کرده تا بتوانیم همه را به رعایت تقوا، قانون اساسی، ولایت فقیه، امانتداری و اخلاق ملزم کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از موارد و تخلفاتی که مطرح می‌شود، ریشه در عدم رعایت قانون دارد تصریح کرد: اگر همه ما قانون را خوب رعایت کرده و خود را مکلف به رعایت قانون بدانیم، عمده مسائل کنار رفته و لذت کار برای خدا انجام دادن را بهتر می‌بریم.

مقیمی افزود: امیدواریم با انتخابات پیش رو، احزاب و گروه‌ها فعال تر از گذشته وارد صحنه سیاست شوند، افرادی که در خودشان این صلاحیت را می بینند که می‌توانند برای مردم نمایندگان خوبی باشند، فعال شوند و کسانی که باید این روزها استعفا بدهند، سریع تر تصمیم گرفته و شجاعانه عمل کنند.

قائم مقام وزیر کشور گفت: هرچه راه را برای کسانی که در خود این صلاحیت را می‌بینند که برای کشور خدمت کنند، باز کنیم و از سوی دیگر راه را باز کنیم که مردم راحت تر به داوطلب مورد نظرشان رای بدهند، ما را در رسیدن به اهداف یعنی داشتن مدیران خوب و کارآمد کمک خواهد کرد.

معاون سیاسی ویر کشور تصریح کرد: نام هرکسی که از صندوق آراء بیرون بیاید، نماینده مردم است و نمایندگان نیز باید نسبت به همه مسائل کشور مسوول باشند و اهمیت موضوع برای همه افراد مشخص است.

وی تصریح کرد: در انتخابات نیز تمام تلاش ما به عنوان دولت این است که شرایطی را فراهم کنیم تا انتخاباتی پرشور، فعال، بانشاط و حضور حداکثری مردم را داشته باشیم. در این راستا باید محدودیت هایی ایجاد کنیم که به عنوان کارگزاران دولت حق نداریم از مسوولیت و ناممان برای حضور در تبلیغات انتخابات استفاده کنیم.

رییس ستاد انتخابات کشور خطاب به همه مسئولین کشوری گفت: تمام آنهایی که از دولت حقوق می‌گیرند، نمی‌توانند تحت نام سازمانیشان به مسائل انتخاباتی ورود کرده و از امکاناتی که در اختیار دارند، نمی توانند له یا علیه کسی استفاده کنند و این کارها همه برای این است که مردم احساس کنند مجریان و ناظران انتخابات به قانون عمل کرده و رعایت قانون را خواهند داشت.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: به عنوان نماینده دولت جایی که تشخیص بدهیم، نمایندگان در جایی می خواهند از حضور در حوزه انتخابیه خود سوءاستفاده‌هایی بکنند، ورود پیدا خواهیم کرد. مردم باید بدانند که نمایندگان فعلی مجلس تا تاریخ 7 خرداد 95 نماینده آنها هستند و باید برای مردم کار و خدمت کنند.

مقیمی تصریح کرد:مردم قطعا عملکرد کاندیداهای خود را بررسی خواهند کرد و سپس به کاندیدای مورد نظر خود رای خواهند داد و انشاءالله شرایطی فراهم می شود که همه داوطلبان با شرایط کاملا مساوی در رقابت حضور پیدا کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم این وظیفه را انجام دهیم که همه به طور مساوی از امکانات استفاده کرده یا هیچ کس استفاده نکند، وظیفه را به عنوان نماینده دولت انجام داده ایم و امیدواریم انتخابات پرشوری در 7 اسفند سال جاری برگزار کنیم.

انتهای پیام

کد N853097