پورابراهیمی در نطق میان دستور:

برخی علاقه دارند مشکلات اقتصادی را به مذاکرات گره بزنند

سیاسی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار گفت: متاسفانه بعضی ها در کشور علاقه دارند که مشکلات اقتصادی را به مذاکرات گره بزنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در نطق میان دستور خود با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب و ابراز رضایت ایشان از عملکرد مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: توجه به رضای بنده خدا که مبنای اصلی فعالیت‌های همه مسئولین و شهروندان در نظام جمهوری اسلامی است، بسیار مهم است.

وی افزود: تلاش مستمر نمایندگان تا پایان این دوره و اجتناب از فعالیت‌های انتخاباتی نکته مهم دیگری است که به صورت جدی باید پیگیری شود؛ همچنین تعامل اخلاقی دولت و مجلس باید لحاظ شود. موضوعی که به عنوان شعار سال انتخاب شده‌است باید به عنوان اساس و مبنای حرکت ما باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مراسم گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) گفت: یکی از مهم ترین نکاتی که رهبر انقلاب بیان داشتند، موضوع خط قرمز نظام جمهوری اسلامی در خصوص احتمال تحریف در کلام و شخصیت امام (ره) است؛ متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که برخی افرادی که به نام امام دارند صحبت می کنند، از موضوعات و چارچوب‌های مکتب امام مسائل جدید را مطرح می‌کنند.

پورابراهیمی گفت: ‌مبنای اصلی برای حرکت امام خمینی(ره)، صحیفه ۲۲ جلدی امام و وصیتنامه الهی سیاسی ایشان است؛ این، خط قرمز نظام جمهوری‌اسلامی است که در سخنان مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام بیان شد و ان شا الله مواضع معظم له، مبنای حرکت مجلس شورای اسلامی و سایر کارگزاران نظام جمهوری‌اسلامی قرار گیرد.

اشتباه راهبردی دولت در اقتصاد/ عدم اجرای «قانون بهبود فضای کسب و کار» چه ربطی به مذاکرات دارد!؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه، با مخاطب قرار دادن رئیس‌جمهوری در مورد مسائل اقتصادی گفت: نزدیک دو سال از آغاز به کار دولت می‌گذرد و تنها دو سال دیگر به پایان کار دولت باقی مانده است؛ انتظار این است، آنچه که به عنوان ضوابط و قوانین اقتصادی است، با تمام وجود به تمام وزرا و مسئولین کشور تذکر داده شود که قوانین اجرایی شود. متاسفانه در کشور بعضی علاقه دارند که مشکلات اقتصادی را به مذاکرات گره بزنند.

وی ادامه داد: اگر ما امروز تصور کنیم که تمام مشکلات تحریم‌ها که امروز در مذاکرات مطرح شده است، برطرف می شود، به این معناست که اگر ما به تفاهم برسیم و تمام تحریم‌های مالی ایران لغو شود، تازه به وضعیت اقتصادی سال ۱۳۹۱ باز می‌گردیم؛ اما سوال اینجاست که سال ۱۳۹۰ اقتصاد ایران در چه وضعیتی بوده است؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تورم دو رقمی، موضوعی است که در اقتصاد ایران ریشه دوانده است. برخی به جای آن که بخواهند مشکلات ساختاری اقتصاد را حل کنند، می‌خواهند همه چیز را با مذاکرات گره بزنند. به نظر من، گره زدن مسائل به مذاکرات خطای بزرگ راهبردی در کشور محسوب می‌شود که متاسفانه نمونه‌های زیادی از این رویکرد اشتباه مشاهده می‌شود.

پورابراهیمی گفت: آقای رئیس جمهور در نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود وعده داد که قانون بهبود فضای کسب و کار را که از قوانین خوب کشور است، اجرایی می‌کند؛ آقای رئیس جمهور! الان دو سال از ریاست جمهوری‌ شما می‌گذرد که هنوز بخش عمده‌ای از قانون بهبود فضای کسب و کار معطل مانده ‌است. عدم اجرای بندهای قانون فضای کسب و کار، چه ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای دارد!؟

۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارزش کالای قاچاق در کشور است/ قانون مبارزه با قاچاق کالا اجرا نشده است

وی درادامه با انتقاد از عدم توجه به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت:  مقام معظم رهبری، سال گذشته و در دیدار انجمن اسلامی مهندسین گفتند که عدد قاچاق در کشور مبهوت‌کننده است. بنده به عنوان عضو ناظر مجلس در ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز بیان می کنم که امروز براساس آمار بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارزش کالای قاچاق در کشور است.

پورابراهیمی افزود: اگر با دلار سه هزار تومانی این رقم را محاسبه کنیم، از ارزش صادرات نفت بیشتر خواهد شد. علیه قاچاق کالا قانون نوشتیم، اما ۵۰ درصد آن روی زمین مانده است! ماده ۵ و ۱۳ این قانون می گوید که وزارت صنعت و معدن مکلف به ایجاد کُد کالا و کد رهگیری شده است تا بتوانیم کالای قاچاق را در کشور شناسایی کنیم، اما متاسفانه آقایان این کار را انجام نداده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: وزیر صنعت و معدن همراه وزیر مسکن و شهرسازی نامه ای به رئیس جمهور نوشتند که براساس بخش‌هایی از قانون توسعه، این موضوع لغو شود؛ حال سوال این است که با اجرایی نشدن این قانون، دولت چگونه می خواهد از تولید داخلی حمایت کند!؟ اگر از تولید حمایت نشود، چگونه می‌توان از قانون از تولید حمایت کنید؟ اجرایی نشدن این قانون، چه ربطی به مذاکرات هسته ای دارد!؟

۸۸ هزار بازنشسته صنعت فولاد مظلوم واقع شده‌اند

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، در ادامه در مورد مسائل حوزه انتخابیه خود خطاب به وزیر کشور گفت: محرومیت شهرستان راور بر همگان محرز است. چرا در گزارشی که اخیرا مطرح کردید، برای الحاق شهرستان راور به محرومیت این اتفاق رخ نداده است.

پورابراهیمی گفت: آقای وزیر رفاه و تامین اجتماعی! قرار بود یک سال و نیم قبل بیمارستانی برای کارگران مظلوم شهرستان راور ایجاد کنید؛ مصوب کردید، اما این موضوع برای کارگرانی که در عمق زمین کار می کنند، اجرایی نشد.

وی اضافه کرد: آقای وزیر کشور! تا چه زمانی باید منتظر بمانیم که وضعیت افاغنه را در شهر کرمان به عنوان شهر ممنوعه مشخص کنید؟ مردم کرمان تا چه زمانی باید منتظر این وضعیت در حوزه مسائل اجتماعی و امنیتی خود باشند!؟ آقای وزیر دفاع از طریق شرکت سرمایه‌گذاری غدیر قول داد که شرکت فولاد در استان کرمان راه اندازی شود، اما با وجود گذشت دو سال هنوز نمی دانیم در شرکت غدیر چه می‌گذرد؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: ۸۸ هزار نفراز بازنشستگان صنعت فولاد در سراسر کشور، امروز مظلوم‌ترین قشر کشور هستند. فقط ۱۸ هزار نفر از آنها تنها در استان کرمان و در حوزه انتخابیه من هستند. آقای ربیعی! (وزیر رفاه) شما باید یک سال و نیم قبل تغییراتی را که انجام دادید، انجام می دادید؛ این آقایان در مجموعه بازنشستگی فولاد آدم این کار نبودند و فاقد توانایی و صلاحیت بودند. از شما می خواهیم که مجموعه را به تیم جدیدی بسپارید.