جبهه جدید ضد روسی به بهانه فساد در فیفا

بازی ژئوپولیتیک آمریکا و انگلیس؛ این بار در زمین فیفا

سیاسی

آمریکا و انگلیس که تلاش های خود برای کسب میزبانی جام جهانی فوتبال را شکست خورده می بینند، با طراحی جنجال های اخیر، اقدامات خود را بر لغو میزبانی روسیه متمرکز کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گلوبال ریسرچ، آمریکا و همپیمانان اروپایی اش به ویژه انگلیس وقتی نتوانستند میزبانی جام جهانی فوتبال در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را به دست آورند، فشارهای خود را برای لغو میزبانی روسیه در بازی های سال ۲۰۱۸ بر «جوزف سیس بلاتر» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) وارد آوردند و زمانی که از بلاتر هم ناامید شدند، تلاش کردند اهداف خود را در قالب یک «بازی ژئوپلوتیک در زمین فیفا» به انجام رسانده و او را مجبور به استعفا نمایند.

گلوبال ریسرچ در یک گزارش تحلیلی به واکاوی علل و عوامل پیدا و پنهان در رخ دادهای اخیر در فیفا پرداخته و نوشته است: تردیدی نیست که فساد در فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در دهه های گذشته نیز وجود داشته است. سال هاست رشوه و معاملات پشت پرده در این نهاد متولی پربیننده ترین ورزش دنیا وجود داشته، اما چرا آمریکا به تازگی از لزوم تحقیقات درباره فساد بزرگ در فیفا سخن گفته و موجب شده تا تحولات ویژه ای در فدراسیون ایجاد شود؟

واقعیت آن است که بر اساس شواهد و قرائن بیشمار، فساد و دستگیری های اخیر با مسائل ژئوپلتیک در ارتباط بوده است. در حال حاضر فیفا به جبهه جدیدی برای جنگ آمریکا و متحدانش با کشورهایی مانند روسیه بدل شده است. نبردها در عرصه انرژی و پول اکنون رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته و در قالب جدید مبارزه در پوشش فیفا علنی شده است. پر واضح است که «جوزف بلاتر» نیز قربانی بازی ژئوپلوتیک آمریکا و انگلیس در زمین فیفا محسوب می شود.

سیاستمداران و علاقه مندان به فوتبال به یاد دارند در سال ۲۰۰۵ بلاتر در بازی شطرنج ژئوپلوتیک آمریکا قرار نگرفت؛ به گونه ای که فیفا درخواست وزارت امورخارجه آمریکا درباره ممانعت از شرکت ایران در جام جهانی سال ۲۰۰۶ را نپذیرفت. نمونه ای دیگر از این دست، رد تقاضای آمریکا از فدراسیون برای عدم پذیرش فلسیطن است.

قراردادن درخواست های فلسطین برای تعلیق رژیم صهیونیستی بر مبنای منطقی تجاوز این رژیم به فلسطین و قتل علام زنان و کودکان در بند پانزدهم دستور جلسه ۶۵مین مجمع فیفا را نیز می توان به فهرسات قبل اضافه نمود. چند روز قبل از تشکیل این جلسه، بلاتر در یک سفر کاری و با انجام مذاکراتی جداگانه با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس مسأله را حل و فصل کرد و در نتیجه آن فلسطینیان از درخواست تعلیق فدراسیون فوتبال این رژیم صرفنظر کردند. با این اقدامات گویا تحمل آمریکا و متحدانش از رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به نقطه پایانی خود رسیده است.

ماجرا به اینجا نیز ختم نشد. آمریکا و انگلیس نه تنها از عدم میزبانی جام جهانی فوتبال در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ ناراحت هستند، بلکه تلاش های خود برای اعمال فشار بر روسیه از طریق فیفا را نیز موثر و کافی نمی دانستند. آنچه کمپین آمریکا در درون فیفا و علیه رئیس فیفا را به وجود آورد و نتیجه آن کودتا علیه بلاتر را به نتیجه رساند، امتناع فدراسیون بین المللی فوتبال از تحریم روسیه بود.

آمریکا و متحدان اروپایی اش چگونه می توانند میزبانی روسیه برای جام جهانی سال ۲۰۱۸ را تحمل کنند؟ حمله واشنگتن به فیفا چگونه شکل گرفت؟ تنها چند روز از انتخابات مجدد «جوزف بلاتر» در ۲۹ می سال ۲۰۱۵ با رأی اکثریت نمایندگان حاضر در ۶۵مین جلسه فیفا، وی در اقدامی غیر منتظره در ۲ ژوئن سال جاری اعلام کرد که قصد دارد تا از ریاست این فدارسیون بین المللی کناره گیری کند.

محافل خبری و تحلیلی در سراسر جهان این حرکت را غیر معمول و عجیب دانستند؛ چرا که انتخاب مجدد بلاتر در شرایطی به وقوع پیوست که او توانسته بود در برابر فشار های متعددی از سوی آمریکا و شرکای اروپایی اش برای عدم اعلام نامزدی اش در انتخابات مقاومت جانانه ای کرده و برای دوره پنجم نیز سکان این نهاد پر مخاطب را به دست گیرد.

بلاتر در یک کنفرانس خبری در مقر فیفا در زوریخ سوییس اعلام کرد که  دلیل تصمیم اش برای استعفا این است که دیگر از حمایت های جمعی برخوردار نیست و لذا قصد ندارد به ریاست فیفا ادامه دهد.

در انتخابات فیفا چه گذشت؟

۱۳۳ رأی از مجموع ۲۰۹ نماینده کنفدراسیون فوتبال کشورهای حاضر که برای رأی دادن در دور اول انتخابات فیفا در این جلسه حضور داشتند، به بلاتر رأی دادند که به معنی اعلام موافقت حدود 64 درصد از اعضاء برای ریاست وی است. از آنجایی که این عدد از دو سوم آرا مورد نیاز برای اطمینان از پیروزی قاظع در دور اول انتخابات (۶۷ درصد) اندکی کمتر است، دور دوم رأی گیری در دستور کار قرار گرفت.

با این حال علیرغم کسب اکثریت آراء توسط بلاتر، وی کماکان برای اعلام استعفای خود تحت فشار بود. پس از انتخاب مجدد وی، تلاش جمعی از سوی رسانه هایی همسو مانند نیویورک تایمز، ای بی سی نیوز و رویترز آغاز و سعی شد تا با انتشار مطالبی، این مطلب به افکار عمومی القاء شود که بلاتر توسط مسولین آمریکایی مورد تحقیق و تفحص جنایی قرار گرفته است.

در ادامه این نقشه و پیش از تحقیق از بلاتر، پلیس آمریکا و سوییس در اقدامی مشترک در ۲۷ می سال جاری به دستگیری ۷ مسول فیفا در زوریخ به عنوان «مظنونین» به فساد مبادرت و این افراد را برای ادامه تحقیقات به آمریکا فرستادند.

یک نکته مهم به افشاء حقیقت در برنامه ریزی آمریکا در طراحی این بازی ژئوپلوتیک کمک می کند. آمریکا اقدامات خود برای بازجویی از «مظنونین» را درست در زمانی شدت بخشید که تحقیقات جداگانه ای توسط مقامات سوییس درخصوص اعطای میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ به روسیه و ۲۰۲۲ به قطر در جریان بود.

گویا فیفا هیچ علاقه ای به عقب نشینی از تصمیم خود در این میزبانی ها و اجرای نسخه بازی آمریکایی علیه روسیه نشان نمی داد.

جالب این است بدانیم که زمان این حملات و دستگیری ها دقیقاً ۲۴ ساعت پیش از آغاز انتخابات فیفا بود. این امر به این معنی است که آمریکا تیرهای خود برای جلوگیری از بازانتخاب بلاتر را شلیک کرده بود.

بلاتر نیز در واکنش صراحتاً اینگونه پاسخ داد: هیچ کس نیست که باور کند این اتفاقات یک هم زمانی تصادفی ساده است؛ حملات و دستگیری های آمریکا آن هم پیش از انتخابات نشانه خوبی نیست.

تلاش برای سیاسی سازی فیفا و تفرقه در جهان

ترسیم رقابت ها و تقسیمات ژئوپلوتیکی خود را در فیفا بهتر نشان می دهد. آنچه اکنون در وراء این فدراسیون بین المللی می گذرد، یادآور جنگ «ساکر در برابر فوتبال» میان السالوادور و هندوراس در سال ۱۹۶۹ است.

غیر از استرالیا، تمامی ۴۷ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی)، به بلاتر رأی داده و در زمان اعلام رسوایی در فیفا نیز با انتشار بیانیه ای بر حمایت خود از وی تأکید کردند. همه ۴۴ عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا (سی ای اف) هم با حمایت از بلاتر به وی رأی دادند.

روزنامه اکونومیست در گزارشی اعلام کرد: یک چهارم از اعضاء کنفدراسیون فوتبال اروپا (یو ای اف ای) بدون توجه به درخواست رییس خود به بلاتر رأی دادند. جدا از حمایت های روسیه، اسپانیا و احتمالاً فرانسه از بلاتر، ۱۸ عضو این کنفدراسیون نیز مانند ارمنستان، بلاروس، فنلاند و قزاقستان به نفع بلاتر در میدان آمده بودند.

در کنفدراسیون قاره آمریکا نیز آمریکا و کانادا تنها مخالفان بلاتر بودند و سایر کشورهای آمریکای مرکزی و حوزه کارائیب از وی حمایت کردند. با درنظر گرفتن این آمارها می توان از طراحی یک نقشه برای به نتیجه رساندن تلاش های ضد بلاتر پرده برداشت.

دستگیری ها در فیفا؛ حربه ای برای اعمال فشار بر آمریکای لاتین در مخالفت با روسیه

تمامی ۷ مسئولی که پیش از انتخابات دستگیر شدند از آمرکای لاتین بودند که ناخشنودی و واکنش کنفدراسیون آمریکای جنوبی را به همراه داشت. پایگاه تحلیلی «وایر» دلایل هدف قرارگرفتن مسولین فیفا با اصالت آمریکای لاتین را با طرح سوالاتی دراین خصوص افشا کرد: چرا آمریکا و متحدانش تنها مقامات کنفدراسیون ما را دستگیر کردند؟ و چرا در سوییس؟ چرا از طریق پلیس بین الملل و با برقراری تماس با دولت های آمریکای لاتین این کار را انجام ندادند؟

تمامی وقایع از تلاشی سازمان یافته برای حذف روسیه از میزبانی جام جهانی سال ۲۰۱۸ حکایت دارد. این پایگاه تحلیلی حضور اف بی آی، پلیس سوییس و برخی از گزارشگران غربی برای دستگیری افراد مذکور به علاوه تذکر به هیأت نمایندگی آمریکای لاتین در خصوص عدم حمایت از بلاتر را اسنادی روشن از یک طراحی حساب شده می داند.

از آنجاییکه آمریکا و انگلستان تلاش های خود برای کسب میزبانی بازیهای جام جهانی را شکست خورده دیدند، با طراحی جنجال های اخیر، تمرکز اقدامات خود را بر لغو میزبانی روسیه و قطر متمرکز کردند.

شاهزاده «علی‌ابن‌حسین» که رییس کنفدراسیون فوتبال اردن نیز بود، از ماه ها قبل از انتخابات توسط ائتلاف آمریکا و متحدان اروپایی خود به عنوان رقیبی برای بلاتر مورد حمایت جدی قرار گرفت و این کشور ها رایزنی های گسترده ای را برای پیروزی وی به جای بلاتر انجام داده بودند.

این پایگاه تحلیلی نتیجه گیری خود را بر اساس حقایق فوق چنین عنوان کرده است: تمام جنجال ها درباره رخ دادهای فیفا، مسأله فساد یا حمایت از جایگاه این نهاد نیست؛ آنچه مطرح است، بازی ژئوپلوتیک غرب برای استعمار جهان است. جوزف بلاتر چون از لغو میزبانی روسیه برای بازیهای جام جهانی ۲۰۱۸ خودداری کرد، مجبور به استعفا شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']