مجلس نهم به کدامیک از وزیران دولت یازدهم کارت زرد داده است؟/ موضوع سوال نمایندگان چه بود؟

مجلس نهم,دولت یازدهم

مجلس نهم تا امروز به 8 وزیر کابینه حسن روحانی کارت زرد نشان داده است و در این میان 4 وزیر یک کارت و 4 وزیر دو کارت زرد گرفته اند.

مریم محمدپور- کابینه حسن روحانی 12کارته شده است و در کنار استیضاح رضا فرجی دانا و رای ندادن های مکرر به وزیران پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارتخانه علوم، روزهای پرتنشی بین مجلس نهم و دولت یازدهم طی شده است.

در طول عمر دو ساله دولت یازدهم رضا فرجی دانا،  عبدالرضا رحمانی فضلی، علی ربیعی و محمود واعظی  هر کدام یک بار و محمدرضا نعمت زاده، علی اصغر فانی، علی طیب نیا و علی جنتی هر کدام دوبار از مجلس نهم کارت زرد گرفته اند. یعنی به طور متوسط هر دو ماه مجلس یک کارت زرد به دولت داده است و این در حالی است که در طول چهار سال دولت دهم، مجلس فقط 9 کارت زرد به وزرای احمدی نژاد داد یعنی به طور متوسط هر 5 ماه و 10 روز یک کارت زرد.

در دولت جدید تعداد سوالات نمایندگان از وزیران آنقدر افزایش داشته که هیات رئیسه مجلس تصمیم گرفته برای اینکه وقت کمتری از جلسات به بررسی سوالها اختصاص داشته باشد و مجلس بتواند به وظیفه قانونگذاری خود برسد، این سوالات فقط در روزهای سه شنبه مطرح شود.

وقتی نماینده یا نمایندگانی به موضوعی در حوزه کار یک وزیر اعتراض داشته باشند، سوال را ابتدا در کمیسیون تخصصی مطرح می کنند، اگر نماینده سوال کننده توضیحات وزیر را قانع کننده بداند، ماجرا تمام می شود اما اگر قانع نشود، کمیسیون تشخیص می دهد که سوال به صحن علنی برود یا خیر. اگر سوال در صحن مطرح شود، وزیر از اقدامات خود دفاع کرده و توضیحاتی را به صورت علنی به همه نمایندگان می دهد. دست آخر رئیس جلسه از نماینده سوال کننده می پرسد که آیا از توضیحات قانع شده است یا خیر، اگر نشده باشد، توضیحات وزیر را بین تمامی نمایندگان به رای می گذارد.

اما اختلافات مجلس و دولت در چه حوزه هایی است و نمایندگان مجلس کدام فعالیت های اعضای کابینه را نمی پسندند؟ در جدول زیر با بررسی موضوع سوال نمایندگان سوال کننده و آرای سایر نمایندگان، درصدد پاسخ به این سوال هستیم.

 

تاریخ

نام وزیر

موضوع سوال

نظر نمایندگان

17 آذر 1392

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی

قاسم جعفری نماینده بجنورد به اظهارات ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی درخصوص تعیین نرخ کف بازار برای دلار اعتراض داشت.

از 217 نماینده حاضر در جلسه، 82 نماینده توضیحات طیب نیا را قانع‌کننده دانستند، 101 نماینده مخالف بودند و 10 نماینده نظری نداشتند.

8 دی 1392

رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

23 نماینده انتصاب جعفر توفیقی و جعفر میلی‌منفرد در وزارت علوم را تخلف آقای وزیر می‌دانستند.

73 نماینده از 240 نماینده حاضر در جلسه قانع شدند، 149 نماینده توضیحات فرجی دانا را قانع کننده نداستند و 10 نماینده نظری نداشتند.         

17 دی 1392

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

حمید رسایی سوالی درباره تسامح و تساهل در برابر توهین به مقدسات و ترویج اباهه‌گری با پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیرضروری را مطرح کرد.

از 224 نماینده حاضر در جلسه، 105 نماینده توضیحات جنتی را قانع‌کننده دانستند، 97 نماینده اما مخالف بودند و 18 نماینده نظری نداشتند.

31 فروردین 1393

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پروش

15 نماینده نسبت به به‌کارگیری افرادی که در سن بازنشستگی قرار داشتند، معترض بودند.

202 نماینده در جلسه حضور داشتند و از این میان تنها 71 نماینده از توضیحات فانی قانع شده بودند و 115 نماینده دیگر همچنان سوال را وارد می دانستند. 11نماینده نیز نظر ممتنع را انتخاب کرده بودند.

3 تیر 1393

عبدالرضا رحمانی فضلی

علی مطهری نسبت به وضعیت ساپورت پوشان معترض بود. او اخیرا با موضوعی دیگر رحمانی فضلی را به استیضاح تهدید کرده است.

رحمانی فضلی تنها 64 نماینده موافق با خود داشت و از 218 نماینده حاضر در جلسه، 135 نماینده توضیحات او را قانع کننده ندانستند. 15 نماینده نیز نظری نداشتند.          

24 تیر 1393

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت

چرایی پرداخت نشدن مستمری بازنشستگان صنعت فولاد موضوع سوال حسن کامران بود.

از 237 نماینده حاضر در جلسه، 111نماینده توضیحات را کافی دانستند اما تکلیف کارت زرد را مجموع نظرات 101 نماینده مخالف و 14 نماینده ممتنع تعیین کرد.    

4 آذر 1393

علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی

محمدرضا پورابراهیمی پرسید: ملاک در انتخاب و انتصاب مدیران صندوق‌های زیر مجموعه وزارت تعاون یعنی صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی چیست؟

از 219 نماینده حاضر در جلسه، 98 نماینده توضیحات طیب نیا را قانع‌کننده دانستند، 95 نماینده اما مخالف بودند و 11 نماینده نظری نداشتند.

9 دی 1393

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت

سید ناصر موسوی لارگانی و زهره طبیب‌زاده نوری، علت واردات بی ضابطه کالاهای اساسی و صدور مجوز واردات کالاهای دور و همچنین واردات بی‌رویه برنج و خودروی سواری لوکس را پرسیدند.

 

219 نماینده در جلسه حضور داشتند و از این میان 102 نماینده از توضیحات نعمت‌زاده قانع شده بودند و 87 نماینده دیگر همچنان سوال را وارد می دانستند. 15نماینده نیز نظر ممتنع داشتند.

7 بهمن 1393

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پروش

نادر قاضی پور در مورد تعیین تکلیف معلمان پیش‌دبستانی و شرکتی، برگزاری آزمون استخدامی و مطالبات فرهنگیان سوال کرد.

215 نماینده در جلسه علنی حاضر بودند. 74 نماینده قانع شدند و 114 نماینده قانع نشدند. 14 نماینده نیز نظری نداشتند.

14بهمن 1393

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی

عملکرد وزارت اقتصاد و دارایی و بررسی وعده‌های داده شده در خصوص حمایت از بازار بورس و بسته حمایتی برای جبران خسارت وارده به سرمایه‌گذاران، موضوع سوال حمید رسایی بود.

طیب‌نیا 103 نماینده موافق با خود داشت و از 212 نماینده حاضر در جلسه، 103 نماینده توضیحات او را قانع کننده ندانستند. 3 نماینده نیز نظری نداشتند.          

25 فروردین 1394

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 

واعظی برای پاسخ به سوال نصرالله پژمان‌فر درباره توسعه باند اینترنت و شبکه ملی اطلاعات به مجلس رفت.

از مجموع آرای 195 نماینده حاضر با 70 رأی موافق، 99 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع، مجلس از پاسخ‌های وی قانع نشد. 

19 خرداد 1394

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

حسین طلا، مسعود میرکاظمی، سلیمانی، آقاتهرانی، بذرپاش، نوباوه و سید علی طاهری به محدودیت مطبوعات در انتشار اخبار مربوط به کرسنت اعتراض داشتند.

نمایندگان با 84 رأی موافق، 116 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در صحن علنی از پاسخ‌های جنتی قانع نشدند.

 


29213

کد N851747