گام بلند اوقاف برای توسعه گردشگری

سازمان اوقاف,اوقات فراغت,گردشگري

سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای اهداف و برنامه‌های خود برای تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور و تقویت گردشگری مذهبی برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را پیش‌بینی کرده است.

سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای اهداف و برنامه‌های خود برای تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور و تقویت گردشگری مذهبی برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امامزادگان و بقاع متبرکه زمینه‌ مناسبی را برای توسعه‌ی گردشگری مذهبی به عنوان یکی از اشکال عمده‌ی گردشگری فراهم کرده است. وجود چنین زمینه‌ای، علاوه بر ارتقای فرهنگ و عناصر وابسته به آن، در پویایی جریان‌های مولّد اقتصاد شهری جذب گردشگران داخلی و خارجی مؤثر است.

همچنین جاذبه‌های گردشگری مذهبی نقش مؤثری در بازسازی حیات شهرها در طول تاریخ داشته است وهمچون یک شبکه گسترده اجتماعی از اعتماد و مشارکت گرفته تا بحث هنجارها و امنیت، اغلب مسائل و مشکلات شهری را پوشش می­‌دهد.

بر همین اساس معرفی گسترده جاذبه‌های مذهبی امامزادگان از طریق رسانه‌ها، توجه به پیوند بافت تاریخی و امامزادگان در ساماندهی آنها، گسترش مراکز مذهبی مکمل مانند موزه‌های مذهبی، در جذب گردشگران مذهبی تأثیر دارد.

سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای اهداف و برنامه‌های خود برای تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور و تقویت گردشگری مذهبی برنامه ریزی‌های گسترده‌ای را پیش بینی کرده است.

صدور تمدن ایرانی و اسلامی با رونق گردشگری مذهبی

حجت‌الاسلام احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهمیت امامزادگان و بقاع متبرکه در جذب گردشگران مذهبی و لزوم رونق این بخش گفت: مردم ما به لحاظ فطری، سابقه تمدنی و تاریخی، عشق و علاقه خاصی به اهل بیت(ع) دارند.

وی افزود: کسانی که از خارج کشور به میهن عزیزمان سفر می‌کنند با توجه به جایگاه ایران به عنوان کشور اهل بیتی، قرآنی و با حاکمیت اسلامی انتظار متفاوتی دارند. بر همین اساس آنها انتظار دارند در کشورمان جلوه‌های سیره زندگی اهل بیت(ع) و مصادیق قرآنی را مشاهده کنند از همین جهت بهترین مکان‌ها در زمان حضور گردشگران خارجی و مسافران و زائران نوروزی، آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه است.

شرفخانی تصریح کرد: این اماکن جلوه فرهنگی، تمدن دینی و اسلامی کشور و نشان و ستاره‌ای از سفره پر کرامت خاندان ائمه اطهار(ع) هستند.

وی عنوان کرد: جهت دهی گردشگران به بقاع متبرکه و امامزادگان، تمدن دینی، اسلامی و ایرانی را به خارج از مرزهای کشور صادر می‌کند از طرفی نیز توجه به زیرساخت‌های این اماکن و آماده سازی برای حضور حداکثری مردم و فرهنگ سازی برای معرفی این بقاع متبرکه می‌تواند بر رونق گردشگری مذهبی بیفزاید. بر همین اساس تبلیغ و ترویج برنامه‌های دینی در آستان مقدس امامزادگان را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: طی چند سال اخیر سازمان اوقاف و امور خیریه و به تبع آن معاونت فرهنگی و اجتماعی مأموریت‌های خود را در قالب طرح‌های گوناگون آغاز کرده که از جمله آن راه اندازی پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه است.

همچنین اجرای طرح‌های فرهنگی با عنوان سوگواره یاس نبوی و آرامش بهاری در ایام نوروز بر رونق حضور زائران و گردشگران مذهبی افزوده است.

ارائه تسهیلات ویژه در ایام نوروز و ارتقای سطح فرهنگی مسافران

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: طرح آرامش بهاری با هدف استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی بقاع متبرکه و تبدیل آنها به قطب فرهنگی در سراسر کشور هر ساله همزمان با تعطیلات نوروزی به منظور ارائه خدمات به مسافران و گردشگران اجرا می‌شود.

وی افزود: ارتقای سطح فرهنگی و همچنین بالا بردن سطح معارف اسلامی و ارائه تسهیلات لازم برای مسافران نوروزی از دیگر اهداف اجرای این طرح است.

وی افزود: سازمان‌ها و نهادهایی که متولی حضور گردشگران و مهمانان خارجی هستند ضمن شناسایی این اماکن مقدسه می‌توانند جلوه‌های قرآنی و اهل بیتی کشورمان را به اقصی نقاط جهان صادر کنند.

شرفخانی عنوان کرد: خداوند متعال یک عنایت ویژه به کشورمان کرده و ما از حضور با برکت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) به عنوان تجلی گاه امامت و ولایت برخوردار هستیم اما کنار آن حضور گردشگران در امامزادگان و بقاع متبرکه آثار و برکات بی نظیری نسبت به افزایش محبت و مودت آنان نسبت به قرآن و اهل بیت(ع) دارد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون در کشور بیش از 2 هزار و 300 امامزاده وجود دارد که ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری و فرهنگی را دارد و ما در این راستا بقاع متبرکه را سطح بندی کرده و پیش از 466 امامزاده از لحاظ وسعت، ساخت و ساز، منطقه جغرافیایی و مناظر بدیع گردشگری در سطح یک قرار دارند.

رونق گردشگری مذهبی در کنار امامزادگان

بنابراین گزارش حسن ربیعی، مدیرکل حوزه ریاست روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهداف سازمان در راستای ارتقاء و گسترش صنعت گردشگری مذهبی گفت: یکی از اهداف سازمان اوقاف و امور خیریه از اجرای برنامه‌های جنبی امامزادگان و بقاع متبرکه توسعه گردشگری مذهبی است.

وی افزود: ضمن اینکه مردم در سفرهای خود به زیارت و عبادت توجه دارند در سایر بخش‌ها علاقه مند هستند تا از ابنیه تاریخی و گردشگری و سایر مراکز جذاب طبیعی دیدن کنند. لذا گردشگردی مذهبی هدفی است که در کنار امامزاگان و بقاع متبرکه کشور تأمین می‌شود.

ربیعی عنوان کرد: گردشگری مذهبی صرفا زیارت نیست و ما در این زمینه هدف مسافرت و تورهای مسافرتی را برای اماکن مذهبی طراحی می‌کنیم که به طور مثال اگر تور یا کاروانی از مسیری عزیمت می‌کند بتواند عمده وقت خود را به عنوان یک گردشگر مذهبی برای بازدید از امامزادگان، مساجد، حسینیه‌ها سپری کند و آنچه که از حوزه مذهب و فرهنگ دینی ما به جا مانده بازدید کنند.

وی تصریح کرد: ما در نظام کلی گردشگری کشور علاقه‌مندیم تا بخش گردشگری مذهبی برجسته شود و در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی را نیز انجام داده‌ایم.

توسعه گردشگری مذهبی یک مأموریت فرابخشی است

ربیعی عنوان کرد: این هدف تنها از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه محقق نمی‌شود و یک کار فرابخشی است که سازمان‌ها و نهادهای دیگر همچون سازمان میراث فرهنگی، سازمان محیط زیست، شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و تمام بخش‌هایی که می‌توانند در حوزه گردشگری مذهبی مشارکت کنند، و تسهیلاتی را برای مردم فراهم کنند وارد این عرصه شوند. تا این بخش به عنوان یک پازل در صنعت گردشگردی و توریستی کشور گنجانده شود.

ربیعی عنوان کرد: باید برای توریست‌های خارج از کشور یک بسته‌ای را طراحی کنیم؛ اکنون خیلی افراد از خارج کشور ازجمله کشورهای اسلامی و یا غیر اسلامی به ایران سفر می‌کنند علاقه مند هستند تا مسلمانان را با آن پیشینه اسلامی و دینی خودشان ببینند و بسیار شایسته است تا ما برای مراکز و ابنیه تاریخی، مذهبی و متبرکه برنامه ریزی خاصی را داشته باشیم.

برهمین اساس سازمان اوقاف و امور خیریه برای گردشگران داخلی و خارجی برنامه ریزی می‌کند تا از سال‌های آینده نقش خود را در قالب نظام گردشگری کشور به خوبی ایفا کند و بتواند بسته‌هایی را برای گردشگران مذهبی که علاقه مند هستند در این حوزه بازدید داشته باشند، ارائه کند.

بیش از 700 امامزاده و بقعه کشور ظرفیت گردشگری مذهبی دارد

ربیعی با اشاره به ظرفیت گردشگری مذهبی گفت: در حال حاضر نزدیک به 2 هزار و 300 بقعه قابلیت پذیرش مردم و زائرین را دارد و از این تعداد ظرفیت پذیرش 500 زائر به بالا را دارند.

وی ادامه داد: بیش از 700 بقعه متبرکه شاخص کشور قابلیت گردشگری مذهبی دارد که می‌توانند با توسعه فیزیکی و زیرساخت‌های خود به قطب توریستی تبدیل شوند که قابلیت بازدید و جذب و جلب توریست را داشته باشند که یک بخش این اماکن از میراث فرهنگی، معنوی و تاریخی کشورمان است.

انتهای پیام

کد N851330