قائم مقام وزارت خارجه آمریکا:

توافق هسته ای با ایران تاریخ انقضاء ندارد

سیاسی

«آنتونی بلینکن» با دفاع از توافق هسته ای با ایران با تاکید بر این نکته که برخی تعهدات ایران تاریخ انقضاء نخواهند داشت گفت بدون اجازه به آژانس برای بازرسی از هر مکان مشکوکی توافقی صورت نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، «آنتونی بلینکن»، قائم‌مقام وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در نشست کمیته یهودیان آمریکا (AJC) در سال ۲۰۱۵ بسیاری از نگرانی ها درباره توافق هسته ای با ایران را رد کرد.

وی گفت برخی از نگرانی ها که مطرح می شوند بیشتر افسانه هستند تا حقیقت.

وی گفت: توافقی که ما در حال کار کردن بر روی آن هستیم تا به آن برسیم تاریخ انقضاء ندارد و این توافق غروبی نخواهد داشت و تعهدات ایران از جمله در خصوص نداشتن سلاح اتمی، تعهد به پروتکل الحاقی و بازرسی ها تداوم خواهند داشت.

این مقام آمریکایی در ادامه گفت: اما در صورت دست نیافتن به توافق هسته ای تعهدات ایران در توافق هسته ای موقت بلافاصله به پایان خواهند رسید و ایران خواهد توانست با سرعت به سمت غنی سازی صنعتی با ده ها هزار سانتریفیوژ حرکت کند.

همچنبن وی گفت: بر اساس این توافق اگر ایران از تعهدات خود تخطی کند ما فرصت برای پاسخ دادن به ایران را خواهیم داشت.

وی گفت بر اساس این توافق بسیاری از تحریم های ایران برای مدتی تعلیق خواهند شد و بر داشته نخواهند شد و برای مدت طولانی قابلیت برگشت پذیری خواهند داشت.

بلینکن همچنین گفت بدون اجازه دسترسی به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی از هر سایتی که مشکوک باشد توافقی در کار نخواهد بود.

قائم‌مقام وزارت خارجه آمریکا علاوه بر این تأکید کرد که آمریکا همچنان که از روز اول اعلام داشته است معتقد است عدم توافق را به توافق بد، ترجیح می‌دهد.

بلینکن همچینن تصریح کرد کرد که برای حلوگیری از ایران هسته‌ای هیچ راهی بهتر از رسیدن به توافقی بر اساس چارچوب تفاهم لوزان وجود ندارد.