گرانی میوه در گفت‌وگو با عضو کمیسیون کشاورزی

دست واسطه‌ها در میان است

سیاسی

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از گرانی میوه گفت که این مسأله ضعف دستگاه‌های نظارتی را می رساند.

سید راضی نوری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا،‌ عنوان کرد: اگر عرضه و تقاضا توسط ستاد تنظیم بازار کنترل شود و این موارد دیده شود که چه زمانی مصرف کننده به کالایی نیاز دارد، حجم آن در بازار زیاد شود و زمانی که احتیاجی نیست محصول را صادر کنند این مسائل پیش نمی‌آمد.

او ادامه داد: البته دست دلال ها نیز در این مسأله دیده می‌شود، اگر فروشگاه هایی داشتیم که کالا را مستقیم از مزرعه به مصرف‌کننده ارائه می دادند چنین مشکلاتی پیش نمی‌آمد، قیمت‌هایی که اکنون در بازار وجود دارد طوری است که حتی یک دوم یا یک سوم آن نیز به کشاورز پرداخت نشده و بعضی از کشاورزان در تامین مخارج کشت خود نیز ناتوانند.

این عضو کمیسیون کشاورزی اضافه کرد: متاسفانه در این موارد دست دلال‌ها هم دیده می‌شود، آن‌ها کالا را در جایی احتکار می‌کنند و زمانی که سودشان بیشتر بود آن را به فروش می رسانند، علت این مسأله نیز عدم کنترل و نظارت است، ما باید دست واسطه‌ها را قطع کنیم.

نوری همچنین توضیح داد که ستاد تنظیم بازار،‌ ستاد حمایت از مصرف کننده ،‌سازمان تعزیرات و دستگاه‌های مرتبط در این زمینه باید با استفاده از نیروهای اجرایی که دارند به این مسأله ورود پیدا کرده و محصول کشاورزان را به طور مستقیم از مزرعه به دست مصرف کننده برسانند نه اینکه قیمت از مزرعه تا دست مصرف کننده زمین تا آسمان فرق داشته باشد.

انتهای پیام

کد N847932