دیدار بروجردی با رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا

تقسیم تروریسم به خوب و بد اشتباه بزرگی است

سیاسی

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا گفت: امروزه نمی‌توان مسائل و مشکلات منطقه از جمله معضل رشد و گسترش تروریسم را تنها در چارچوب منطقه‌یی حل و فصل کرد بلکه همه معتقدان به مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در جهان باید برای مهار این پدیده شوم و خطرناک با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، المار بروک، رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپایی که به همراه هیأتی از نمایندگان عضو این پارلمان به تهران سفر کرده است، پیش از ظهر شنبه با علاء‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه روابط ایران و اتحادیه اروپا به‌ویژه ارتباطات میان مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپایی گفت: افزایش ارتباطات سیاسی و پارلمانی میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا به ویژه مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپایی راه را برای گسترش مناسبات و همکاری‌ها و حل بسیاری از سوء تفاهم‌های موجود هموار می‌کند.

او در ادامه با اشاره به رشد گروه‌های تروریستی در منطقه و جهان گفت: امروزه نمی‌توان مسائل و مشکلات منطقه از جمله معضل رشد و گسترش تروریسم را تنها در چارچوب منطقه‌یی حل و فصل کرد بلکه همه معتقدان به مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در جهان باید برای مهار این پدیده شوم و خطرناک با یکدیگر همکاری کنند.

بروجردی با تاکید بر اهمیت و ضرورت ریشه‌یابی زمینه‌های پیدایش و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه گفت: اشتباهات آمریکا و متحدانش در استفاده ابزاری از تروریسم در سوریه در پیدایش این پدیده شوم و رسیدن به وضعیت فعلی بسیار موثر بوده است.

وی در این رابطه با اشاره به اقدامات ایران در مبارزه اصولی و جدی با تروریسم، از بی‌صداقتی آمریکا و برخی کشورها در این مبارزه انتقاد کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از جامعه جهانی به‌خاطر سکوت در برابر حملات هوایی عربستان به یمن گفت: همانند سوریه در یمن نیز جمهوری اسلامی ایران معتقد است که بحران یمن فقط از طریق سیاسی حل خواهد شد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار بر آمادگی کشورمان برای گفت‌وگو و رایزنی پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی تأکید کرد.

المار بروک، رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپایی نیز در همین دیدار با رضایت‌مندی از سفر به ایران، ضرورت گسترش ارتباطات پارلمانی میان مجالس دو کشور را یادآور شد و افزود: نمایندگان مجالس دو کشور نقش مهمی در نزدیکی دیدگاه‌ها و توسعه مناسبات در بخش‌های مختلف دارند.

او با اشاره به علاقمندی پارلمان اروپا به توسعه ارتباطات و همکاری‌ها با ایران گفت: افزایش ارتباط با ایران در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی مورد توجه اعضای پارلمان اروپا قرار داد.

رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپایی با ابراز نگرانی از افزایش شمار کسانی که از اروپا، آمریکا و دیگر نقاط جهان به گروه‌های تروریستی در منطقه می‌پیوندند گفت: همکاری تمامی کشورها برای مبارزه با تروریسم ضروری است.

بروک با انتقاد از استفاده ابزاری از تروریسم گفت: تقسیم‌بندی تروریسم به خوب و بد اشتباه بزرگی است و همه کشورها باید برای ریشه کن کردن این خطر مشترک و جهانی اقدام کنند.

رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپایی در پایان این دیدار با اعلام حمایت از بیانیه لوزان، بر لزوم تداوم مذاکرات ایران و 1+5 تا حصول توافق نهایی تأکید کرد و افزود: شرکت‌های اروپایی بی‌صبرانه در انتظار دستیابی به توافق و رفع تحریم‌ها هستند و امیدواریم به‌زودی شاهد آغاز فصل نوینی در مناسبات و همکاری‌ها میان ایران و اتحادیه اروپا باشیم.

پایان پیام

کد N847810