طرح آمریکا برای تقسیم یمن و کنار گذاشتن عبدالله صالح

سیاسی

منابع سیاسی یمنی اعلام کردند که آمریکا در مذاکرات اخیر خود با نمایندگان جنبش انصارالله در عمان پیشنهاد داده که برای حل بحران یمن، این کشور به دو اقلیم تقسیم شود.

منابع سیاسی یمنی اعلام کردند که آمریکا در مذاکرات اخیر خود با نمایندگان جنبش انصارالله در عمان پیشنهاد داده که برای حل بحران یمن، این کشور به دو اقلیم تقسیم شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل ازسایت خبری یمن الآن، بلیغ المخلافی، سخنگوی حزب عدالت توسعه یمن اعلام کرد: مذاکرات اخیر در عمان میان نمایندگان انصارالله و آن پاترسون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه و متیو تولر، سفیر آمریکا در یمن برگزار شده و در این نشست علاوه بر طرح دو اقلیم، آمریکایی‌ها پیشنهاد داده‌اند که برای حل بحران یمن باید درگیری‌ها متوقف و منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی به کشور بازگردد و علی عبدالله صالح از عرصه سیاسی یمن کنار گذاشته شود.

همچنین آمریکا پیشنهاد داده که مذاکرات سیاسی آغاز شده و یمن به جای شش اقلیم به دو دو اقلیم تقسیم شود. ارتش بازسازی شده و علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن هیچ‌گونه نقش سیاسی در آینده این کشور نداشته باشد.

وی تاکید کرد: مذاکراتی که در مسقط صورت گرفت، دور از چشم دولت مستعفی یمن برگزار شده و هدف اصلی این مذاکرات آزادی گروگان‌های آمریکایی در یمن بوده است.

حوثی‌های یمن هرگونه مذاکره با طرف آمریکایی را رد کرده‌اند گرچه وزارت خارجه آمریکا از انجام مذاکرات میان دو طرف در عمان خبر داده است.

به گفته المخلافی، آمریکا و حوثی‌ها در این نشست در خصوص تسهیل آزادی خبرنگار آمریکایی و سه آمریکایی دیگر که در یمن بازداشت شده‌اند، گفت‌وگو کرده‌اند.

از سوی دیگر ابراهیم المعیتیقی، فعال سیاسی یمنی هرگونه توافق اولیه برای برگزاری نشست ژنو طی دو هفته آتی با حضور دولت مستعفی یمن و حوثی‌ها را تکذیب کرد.

وی تاکید کرد: نشست سه‌جانبه‌ای میان عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی یمن، خالد بحاح معاون وی و اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در خصوص احتمال مشارکت در مذاکرات ژنو برگزار شد و در صورتی که موعدی برای مذاکرات در ژنو اعلام شود طرح شورای همکاری خلیج فارس نتایج مذاکرات ملی و قطعنامه 2216 شورای امنیت اساس این مذاکرات خواهد بود.

انتهای پیام

کد N846957