لاریجانی:

ملت ایران در مقابل گردن‌کلفتان ایستادگی می‌کند

مجلس شوراي اسلامي,رئيس مجلس,علي لاريجاني

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «خون شهدا، انقلاب را بارور کرد» گفت: در شرایط کنونی بیش از اینکه نگران ساخت سلاح هسته‌ای باشیم، نیازمند دنیای عاری از نفاق بین‌المللی هستیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی امروز (جمعه 15 خرداد) در سفر خود به استان قم در مراسم یادواره شهدای روستای ویریج گفت: خداوند می‌فرماید که شهدا نزد خدا روزی دارند و مبادا پندارید که شهدا نیز مثل دیگران انسان‌ها هستند. شهدا زنده هستند و در زندگی ما نقش دارند، از این جهت برگزاری جلسات مربوط به شهدا بسیارمقدس است.

وی ادامه داد: ما اکنون در زندگی گرفتاری‌هایی داریم اما از زنده بودن شهدا نیرو می‌گیریم و کسب این نیرو بیانگر زنده بودن شهدا است.

لاریجانی به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در مقام معرفی امام خمینی(ره) در مراسم روز گذشته و سالگرد درگذشت امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) نمونه یک مجاهد فی‌سبیل‌الله بود و مجاهدت امری است که تاثیرات فردی و اجتماعی دارد. سبک زندگی مومن به گونه‌ای است که همواره باید آماده مجاهدت باشد و اصل انتظار در این است که مومنان آماده مجاهدت در رکاب امام زمان (عج) باشند.

نماینده مردم قم در مجلس بر ضرورت وجود روحیه مجاهدت در وجود انسان تاکید کرد و افزود: پیامبر بزرگوار اسلام می‌فرماید «اگر کسی اهل مجاهدت نباشد و در قلبش نیز حب به جهاد را نداشته باشد، منافق از دنیا رفته است».

وی در بخش دیگری از سخنان اظهار کرد: دنیای امروز به نحوی شده که دچار دنیازدگی هستیم و مشکلات دنیای غرب و شرق نیز به این دلیل بوده که مجاهدت از زندگی آنها رخت بربسته و عزت ندارند.

رییس قوه مقننه با بیان این‌که «عزتمندی یک مومن در پناه مجاهدت است» گفت: یک مسلمان واقعی باید آمادگی جهاد را داشته باشد و اگر ملتی بخواهد که عزتمند باشد، باید فرهنگ مجاهدت را در جامعه ایجاد کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در منطقه ما کشورهای ثروتمندی وجود دارد، اما در مقابل قدرت‌های بزرگ تسلیم هستند، چرا که ثروت باعث عزت نمی‌شود و آنها به جای تمرین مجاهدت تسلیم بودن را تمرین کرده‌اند.

وی افزود: امام علی (ع) می‌فرماید که اگر ملتی لباس جهاد را از تن خارج کرد، لباس ذلت به تن خواهد کرد و برخی کشورهای منطقه نیز به جای تکیه بر توان داخلی به قدرت‌های بزرگ تکیه کرده‌اند.

لاریجانی با بیان این‌که «ملتی روی پای خود می‌ایستد، که اهل مجاهدت باشد» تصریح کرد: پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل مجاهدت بود و مردم بی‌سلاح در مقابل نظامی که از آمریکا قدرت می‌گرفت پیروز شدند و اگر خصلت مجاهدت در وجود مردم کشورمان نبود، انقلاب پیروز نمی‌شد.

رئیس قوه مقننه گفت: ممکن است مردم یک مسلک فکری را بپسندند، اما برای آن جانفشانی نخواهند کرد، اما مردم در روز 15 خرداد 42 حضوری جانانه داشتند و همین موضوع موتور محرکی برای پیروزی انقلاب بود. همچنین قیام مردم در سال 56 همراه با خون دادن بود و از همین خون شهدا، انقلاب بارور کرد.

لاریجانی در ادامه به صف‌کشی‌ها در مقابل ایران پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: مسائلی از قبیل تجزیه‌طلبی و تشکیل گروهک‌هایی مانند گروهک منافقین، ریشه‌های بیرونی داشت و دلیل نابودی آنها نیز جهاد فی‌سبیل‌الله در مقابل آنها بود. به طور مثال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ابتدا یک گروه کوچک بود، اما در مقابل گروهک‌ها گسترش یافت و جوانان نیز به آن پیوستند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به 8 سال جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: در آن زمان بنی‌صدر اجازه ورود جریان‌های مردمی به جنگ را نمی‌داد و حتی شهید چمران که یک جریان چریکی کوچک تشکیل داده بود، از کوچکترین سلاحی بهره‌مند نبود.

وی همچنین تصریح کرد: بنی‌صدر به دلیل اینکه روحیه استفاده از نیروهای مردمی را نداشت هیچگاه توفیق نیافت و به همین دلیل نیز پس از عزل بنی‌صدر، از یک‌سو شرایط سیاسی داخلی تغییر کرد و از سوی دیگر جبهه مملو از نیروهای علاقه‌مند و مجاهد فی‌سبیل‌الله شد.

لاریجانی در ادامه به رفع محاصره آبادان و آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: این موضوع موجی از تغییر شرایط را در دنیا رقم زد و آنها فهمیدند که در مقابل یک ملت مجاهد قرار دارند، در حالی که خواسته آنها تسخیر تهران در مدت دو هفته پس از آغاز جنگ بود.

وی با اشاره به همکاری بسیاری از کشورهای منطقه با صدام اشاره کرد و افزود: هدف آنها سرنگونی جمهوری اسلامی در عرض 2 هفته بود، اما مجاهدت مردم ایران ورشکستگی صدام را رقم زد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: البته پس از جنگ تحمیلی بسیاری از کشورها بابت همکاری با صدام اعلام ندامت کردند و ما نیز امیدواریم که چنین اقدامی را دیگر شاهد نباشیم. البته یکی از صف‌کشی‌های دیگر همکاری کشورهای منطقه برای حمله به یمن بود و همین موضوع نشان می‌دهد که این کشورها متحول نشده‌اند.

وی با بیان این‌که «ایران همواره با برخورداری از روحیه مجاهدت، پیروز و سرافراز است» گفت: ملت ایران در مقابل گردن‌کلفتان ایستادگی می‌کند در حالی که هیچیک از کشورهای منطقه چنین جرأتی را ندارند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با اشاره به این‌که «معادلات منطقه‌ای اکنون تغییر کرده است»، عنوان کرد: یک زمانی رژیم اشغالگر قدس در خاورمیانه سلطنت می‌کرد، اما گروه کوچکی مانند حزب‌الله در مقابل آنها ایستادگی کرد و دلیل آن وجود روحیه مجاهدت در حزب‌الله است و بسیاری از حامیان اسرائیل پس از جنگ 33 روزه اعلام کردند که کمر اسرائیل شکست. امروز حتی آمریکا هم جایگاهی در منطقه ندارد چراکه تنها شعار سر داده و لشگرکشی کرده‌اند. آمریکایی‌ها هیاهو می‌کنند اما قدرت مطلق در منطقه نیستند.

لاریجانی با اشاره به ائتلاف 40 کشور برای مقابله با داعش گفت: بسیاری از کشورها برای مقابله با داعش ائتلاف کرده‌اند، اما چرا در مقابل این گروهک موفقیتی کسب نمی‌کنند؟ دلیل این موضوع این است که غربی‌ها نمی‌توانند صحنه‌گردانی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص دلایل تشکیل داعش و گروهک‌های مشابه به دست غرب گفت: آمریکا تسلط خود در منطقه را از دست داده و به همین دلیل نیز به دنبال ایجاد اختلاف میان کشورهای مسلمان است.

وی با بیان این‌که «اعضای گروهک داعش اکنون در دو کشور منطقه آموزش می‌بینند» افزود: آیا این موضوع نفاق نیست؟ ما بیش از اینکه نگران ساخت سلاح هسته‌ای باشیم، نیازمند دنیای عاری از نفاق بین‌المللی هستیم.

رییس قوه مقننه ادامه داد: درخصوص مسائل هسته‌ای نیز آنها مجبور به نشستن پای میز مذاکره شدند، چون ایران ایستادگی کرده و غنی‌سازی را به یک دانش بومی تبدیل کرده است.

لاریجانی در پایان گفت: همواره این شعار سر داده می‌شود که ما ایران را پای میز مذاکره نشاندیم اما ایستادگی ملت ایران، آنها را مجبور به آمدن پای میز مذاکره کرد.

انتهای پیام

کد N846598