بلومبرگ فاش کرد

دیپلماسی محرمانه عربستان و رژیم صهیونیستی علیه ایران

ايران,عربستان,رژيم صهيونيستي,ایران و عربستان

شبکه خبری بلومبرگ گزارش داد: عربستان و اسرائیل برای اولین بار اذعان کردند که از ابتدای سال 2014 تاکنون نشست‌هایی محرمانه علیه ایران برگزار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه بلومبرگ، چند مقام عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در نشستی در اندیشکده شورای روابط خارجی در واشنگتن فاش کردند که از آغاز سال 2014 تاکنون پنج نشست محرمانه را علیه ایران برگزار کرده‌اند.

این در حالی است که عربستان و رژیم صهیونیستی به این دلیل که سعودی‌ها موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند دشمنان تاریخی یکدیگر محسوب می‌شوند، اما اکنون در یک دیپلماسی محرمانه و در تلاش برای جلوگیری از افزایش نفوذ ایران در منطقه با یکدیگر همکاری می‌کنند.

آنهایی که از نزدیک موضوعات خاورمیانه را دنبال می‌کنند برایشان روشن است که عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی منافع مشترکی در خنثی کردن قدرت ایران دارند، اما حقایق مربوط به دیپلماسی میان این دو پیش از این هیچ‌گاه به طور رسمی بیان نشده بود.

به گزارش بلومبرگ، این نشست یک رویداد معمول در یک اندیشکده در واشنگتن نبود چون هیچ یک از حضار سوالی مطرح نکردند و در آن تنها انور ماجداشکی یک سرهنگ بازنشسته سعودی و از نزدیکان به خاندان آل سعود سپس دوری گلد سفیر سابق رژیم صهیونیستی در سازمان ملل به سخنرانی پرداخته‌اند. هر دو نفر در سخنان خود مدعی شده‌اند که ایران در تلاش برای تسلط بر منطقه است و باید متوقف شود.

دوری گلد در نشست روز پنج‌شنبه شورای روابط خارجی، گفت: موضع مشترک ما در این مسأله به این معنی نیست که اختلافات میان ریاض و تل‌آویو که در طول سال‌ها به وجود آمده برطرف شده است. اما امیدواریم در سال‌های پیش رو بتوانیم آنها را حل و فصل کنیم.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود به نقل از دیگر مقاماتی که در این نشست حضور داشته‌اند، نوشت: این پنج نشست دوجانبه در طول 17 ماه گذشته و در هند، ایتالیا و جمهوری چک انجام شده و در آن به فعالیت‌های ایران و راه‌های سیاسی و اقتصادی مقابله با ایران پرداخته شده است.

شیمون شاپیرا، ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی در این‌باره، گفت: در این نشست‌ها فهمیدیم که مسائل و چالش‌های مشترکی پیش رو داریم.

انتهای پیام

کد N846556