المانیتور بررسی کرد:

علل حضور نيروهای نظامی تركيه در قطر/ پاسخ ایران چه خواهد بود

سیاسی

پايگاه اينترنتي المانيتور درباره حضور نيروهاي نظامي تركيه در قطر نوشته است بدنبال سفر ماه مارس رجب طيب اردوغان به رياض، همكاري بين آنكارا و كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس افزايش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جريان سفر ماه مارس رجب طيب اردوغان به رياض، وي با ملك سلمان پادشاه جديد عربستان ديدار و گفتگو كرد. در این دیدار اعلام شد كه همكاري بين آنكارا و رياض در زمينه مسائل امنيتي نيز آغاز شده است.

این در حالی است که همكاري هاي نظامي بين تركيه و کشورهای عربی موضوع جدیدی نیست. این مسئله پیشتر در مناسبات ترکیه و قطر مطرح شده است. در جريان سفر دسامبر سال گذشته شيح حمد بن خليفه بن آل الثاني امير قطر به آنكارا وي بدنبال راه هايي براي تقويت همكاري هاي نظامي و امنيتي با تركيه بود. رویکردی که در جريان بازديد اردوغان از قطر در ماه مارس سال جاري ادامه یافت.

بدنبال اين مذاكرات، توافقنامه همكاري هاي امنيتي بين تركيه و قطر با سرعتي غيرمعمول ابتدا در تاريخ 22 مارس در پارلمان و سپس در روز 27 مارس توسط اردوغان تاييد شد و از روز 28 مارس با انتشار در روزنامه قانوني كشور اجرايي شد. در حالي كه از 19 آگوست سال 1915 تركيه هيچ گونه حضور نظامي در كشورهاي خليج فارس نداشت، توافقنامه جديد بين تركيه و قطر بر تبادل اطلاعات و همكاري هاي نظامي به همراه استقرار نيروهاي نظامي در خاك دو كشور تاكيد مي كند.

المانيتور مي نويسد در جريان تصويب اين توافقنامه در پارلمان تركيه، مخالفان حزب حاكم عدالت و توسعه از جمله اعضاي حزب جمهوريخواه خلق مخالفت هاي جدي با اين توافقنامه داشتند. علي اوزگوندوز از اعضاي این حزب در كميته روابط خارجي پارلمان تركيه گفت: آيا قطر به نيروهاي ترك براي آموزش نيروهايش نياز دارد؟ نياز ندارد زيرا سربازان آمريكايي در پايگاه هاي نظامي اين كشور در قطر مستقر هستند. واقعا نيروي نظامي ما براي چه به قطر مي روند؟ آيا قرار است آنها از قطر در برابر يك كشور ديگر دفاع كنند؟

آيتوك آيتيك يكي ديگر از اعضاي حزب جمهوريخواه با مخالفت شديدتري اين سوال را مطرح كرده است كه «آيا كسي مي داند كه نيروهاي نظامي تركيه براي چه به قطر مي روند؟ آنها با آمريكا پيماني براي آموزش و تجهيز نيروهاي خود دارند. من مي گويم كه سربازان ما به قطر فرستاده مي شوند تا مخالفان سوري را در قطر آموزش دهند.

ماه گذشته دولت آمريكا با كشورهاي تركيه، عربستان سعودي و قطر به توافقي براي آموزش و تجهيز بخشي از نيروهاي به اصطلاح ميانه رو از بين مخالفان بشار اسد رييس جمهوری سوريه رسيد تا آنها را در ظاهر براي مقابله با داعش در اين كشور آموزش دهند.

با اين حال كميته روابط خارجي پارلمان تركيه در بيانيه اي اعلام كرد كه هيچ گونه ارتباطي بين آموزش و تجهيز نيروهاي مخالف سوري كه درباره آنها با آمريكا توافق شده و توافقنامه اي كه بين آنكارا و دوحه امضا شده وجود ندارد. اين بيانيه خاطرنشان كرده كه براساس اين توافقنامه نيروهاي قطري نيز مي توانند وارد خاك تركيه شوند که اين مساله مي تواند به الگويي براي ساير كشورهاي حاشيه خليج فارس براي همكاري با آنكارا تبديل شود.

المانيتور مي نيوسد قطر نگران هرگونه توافق احتمالي بين آمريكا و ايران بر سر موضوع هسته اي و نفوذ بيشتر تهران در منطقه به همراه نقش فزاينده تري است كه چين در منطقه خاورميانه برعهده گرفته است و از اين رو بدنبال تقويت ظرفيت هاي نظامي خود است. همچنين قطر مي تواند با اتحاد نظامي با تركيه، از اتكاي دفاعي خود به آمريكا كاسته و براي مقابله با نفوذ ايران به شركاي ديگري اتكا كند.

منابع امنيتي با اين حال گفته اند نيروهاي نظامي ترك كه قرار است در قطر مستقر شوند، شامل يك گروهان به همراه یگان های كوچكي از نيروي دريايي، مهندسين رزم و نيروهاي ويژه خواهند بود.

المانيتور در پايان مقاله خود نتيجه گيري كرده است كه مقامات آنكارا در حال طرح اين سوال براي خود هستند كه ايران چگونه به حضور نيروهاي نظامي تركيه در قطر و سواحل جنوبي خليج فارس پس از تقريبا 100 سال پاسخ خواهد داد؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']