تجمع هنگ کنگی‌ها در سالگرد سرکوب تیان آنمن

جمهوري چين

ده‌ها هزار از شهروندان هنگ کنگ امروز (پنج شنبه) در سالگرد سرکوب تظاهرات دموکراسی‌خواهان 1989 در میدان تیان آنمن پکن دست به تجمع اعتراضی زده و شمع روشن کردند.

ده‌ها هزار از شهروندان هنگ کنگ امروز (پنج شنبه) در سالگرد سرکوب تظاهرات دموکراسی‌خواهان 1989 در میدان تیان آنمن پکن دست به تجمع اعتراضی زده و شمع روشن کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فضای سیاسی بار دیگر در هنگ کنگ و پیش از رای گیری 17 ژوئن در مورد بسته پیشنهادی انتخاباتی تعیین مدیر اجرایی پکن در این دولت شهر شدت گرفته است .

در چهارم ژوئن 1989 دولت چین تانک‌هایی را برای سرکوب تظاهرات دانشجویی در داخل و حوالی میدان تیان آنمن پکن اعزام کرد. اگرچه تعداد تلفات این سرکوب خونین هرگز اعلام نشد اما تخمین‌های گروه‌های حقوق بشری و شاهدان مبنی برآن است که چند صد تن یا چند صد هزار نفر از معترضان در جریان این سرکوب کشته شدند.

در جریان تظاهرات و تجمع امروز (پنج شنبه) اوضاع امنیتی در داخل و اطراف میدان مذکور شدت گرفت و تمامی افراد مورد بازرسی بدنی قرار گرفتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تجمع گسترده در داخل میدان تیان آنمن کاملا صلح آمیز برگزار شد و حتی صدها گردشگری که برای بازدید از این میدان و بناهای اطراف آن آمده بودند تصاویری را گرفتند.

یاد بود کشتار معترضان توسط دولت چین در سال 1989 هر ساله در هنگ کنگ نیز برگزار می‌شود و امسال نیز معترضان برای این سالگرد شمع روشن کردند.

بسیاری از هنگ کنگی‌ها بر این باورند که برای انتخاب مدیر اجرایی آتی این دولت شهر نباید از برنامه پیشنهادی دولت پکن پیروی کرد. اگرچه دولت چین گفته که در مورد لیست پیشنهادی مربوط به افرادی که برای تصدی سمت مدیریت اجرایی هنگ کنگ اعلام شده با مقام‌های این دولت شهر به توافق نمی‌رسد.

انتهای پیام

کد N845821