چرا عربستان دیگر برای آمریکا احترامی قائل نیست؟

ایرنا نوشت:

خانم یلنا سوپونینا تحلیلگر انستیتو پژوهش های راهبردی روسیه گفت: سیاست های آمریکا در منطقه خاورمیانه شکست خورده و اوباما منفورترین فرد در این منطقه است.

سوپونینا روز دوسنبه در نشست سیاسی شبکه روسیه یک افزود: اگر به کشورهای خاورمیانه نگاه کنید می بینید که مردم این منطقه رییس جمهوری آمریکا را جنگ افروز می دانند و از وی نفرت دارند.

وی اظهار داشت: آخرین نظرسنجی ها نشان داد که اکثریت مردم کشورهای خاورمیانه اوباما و آمریکا را دشمن خود می دانند و از آن نفرت دارند.

تحلیل گر روس گفت: این وضعیت حتی در کشورهای متحد امریکا همچون عربستان سعودی، ترکیه و اردن هم به وضوح به چشم می خورد.

وی اضافه کرد: اگر کسی موفقیتی در سیاست های آمریکا در منطقه خاورمیانه می بیند نمی دانم با چه دوربینی به این منطقه نگاه می کند. سیاست های آمریکا در خاورمیانه شکست خورده است.

وی یادآور شد: جورج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا در سال 2003 مدعی شد که عراق به الگویی برای دمکراسی تبدیل خواهد شد اما امروز با گذشت 12 سال شاهدیم که عراق ته تنها کشور دمکراتیک نشده است هر ساله دست کم دو هزار نفر بر اثر بمب گذاری ها و حملات انتحاری در این کشور جان خود را از دست می دهند.

تحلیلگر روس تاکید کرد: متاسفانه در خاورمیانه عربی هیچگاه دمکراسی حاکم نخواهد شد و مانع اصلی نیل به این هدف سیاست ها و اقدامات آمریکا در این منطقه است که به کشورهای واقع در آن به دیده منبعی برای تامین درآمد از طریق فروش تسلیحات و ادوات نظامی می نگرد.

خانم سوپونینا خاطرنشان کرد: عربستان سعودی به آمریکا هیچ احترامی نمی گذارد و حمله به یمن بدون مشارکت با آمریکا و نیز شرکت نکردن پادشاه عربستان سعودی در اجلاس اخیر کمپ دیوید چنین دیدگاهی از سوی ریاض را به دولت آمریکا به خوبی نشان داد.
49308

 

کد N844638